25 maja 2024

Zdrowie mamy w genach – spotkanie Amazonek w Czumowie

W sobotę, 14 czerwca spotkały się Amazonki z klubów z całego województwa lubelskiego w Czumowskim Pałacu nad Bugiem.

 

Stowarzyszenie Amazonki w Hrubieszowie od kilku lat realizuje programy edukacyjne przybliżające tematykę raka piersi. Zaznajamiamy kobiety z problematyką wczesnego wykrywania choroby.

W sobotę, 14 czerwca spotkały się Amazonki z klubów z całego województwa lubelskiego w Czumowskim Pałacu nad Bugiem. Zaproszone zostały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Czumowa, Gródka i Ślipcza oraz wiele innych osób.

O znaczeniu badań genetycznych w profilaktyce raka piersi i raka jajnika przekonywał specjalista dr n. biol. Robert Szymańczak z firmy GENOMED z Warszawy. Ponieważ co dziesiąta kobieta choruje na raka piersi z powodu odziedziczonej predyspozycji, można zawczasu zastosować właściwą profilaktykę obniżając ryzyko rozwinięcia się choroby  lub we wczesnej fazie wykrywając zmiany nowotworowe.

Dr Szymańczak wytłumaczył  kto powinien wykonać takie badania, na czym one polegają, jaka jest korzyść z wykonania oraz jak należy postępować obniżając ryzyko zachorowania. Bardzo przekonywujący był kolejny wykład doktora Dariusza Gałeckiego o profilaktyce nowotworowej chorób ginekologicznyych. Ginekolog omówił najczęściej występujące choroby kobiece, ich rozwój i leczenie. Przekonywał i namawiał  kobiety do systematycznych badań. Kolejna prelekcja dotyczyła nowych metod rehabilitacji kobiet po mastektomii (prezentacja terapeuty Piotra Żerebca). 

W programie uczestniczyły też firmy zaopatrujące Amazonki w różne produkty. Z nową ofertą zaprezentowały się firmy: NAH z Gliwic z kolekcją peruk, KATI z Lublina z kolekcją produktów do terapii uciskowej, oraz firma POFAM Poznań z nową kolekcją bielizny ortopedycznej  dla Amazonek.


Stowarzyszenie Amazonki dziękuje wszystkim za całodniowy udział w spotkaniu. Realizacja tego zadania była możliwa dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Hrubieszów oraz pomocy wielu sponsorów, którym serdecznie dziękujemy. 

 

Zarząd Stowarzyszenia