13 czerwca 2024

16-latka za kierownicą suzuki. Wpadła, bo nie włączyła świateł

Policyjny patrol zauważył pojazd marki Suzuki Swift, który nie miał włączonych świateł. Okazało się, że za kierownicą siedziała 16-latka bez uprawnień.

Reklamy

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, w nocy, na ulicy Wyszyńskiego w Zamościu. Uwagę policjantów patrolujących miasto zwrócił brak włączonych świateł.

Kiedy zatrzymali pojazd do kontroli drogowej okazało się, że za jego kierownicą siedziała 16-latka z Zamościa, która nie posiadała uprawnień do kierowania tego typu pojazdami – posiadała jedynie kategorię B1.

Reklamy

O zdarzeniu powiadomiono rodziców nastolatki, którzy przyjechali na miejsce i zabrali córkę do domu. Przekazano im również samochód.

16-latka ze swojego postępowania wytłumaczy się przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Reklamy

***

Posiadając kategorię prawa jazdy B1, 16-letni kierowca może usiąść za kierownicę pojazdu, jednak wcześniej musi spełnić określone prawem warunki. Ukończyć specjalny kurs w ośrodku szkoleniowym i zdać egzamin państwowy. Po tym może kierować pojazdem służącym do przewozu osób o maksymalnej masie wynoszącej 400 kilogramów. W przypadku pojazdów do przewozu towarów ich masa nie może przekroczyć 550 kilogramów. Znaczenie ma tutaj równie moc silnika, nie może być większa niż 20 koni mechanicznych. Posiadając kategorię B1 można wiec jeździć czterokołowcem lekkim lub motorowerem.

(info: KMP Zamość, fot. arch. lubiehrubie.pl)


Zobacz też:

Dodatkowe ograniczenia związane z pandemią – policjanci ujawnili w Hrubieszowie dwie czynne siłownie

Dodatkowe ograniczenia związane z pandemią – policjanci ujawnili w Hrubieszowie dwie czynne siłownie


Kanał YouTube lubiehrubie