17 kwietnia 2024

3 letnie dziecko błąkało się po klatce schodowej. Matka w tym czasie imprezowała

Słowo „nieodpowiedzialność” w tym wypadku nie jest chyba wystarczające, by opisać zachowanie 25 letniej mieszkanki Lublina. Wczoraj wieczorem policjanci otrzymali informację, że 3 letnie dziecko pozostawione bez opieki chodzi po klatce schodowej jednego z bloków.

 

W sobotę 9 września kilka minut po godz. 17:00 dyżurny policji otrzymał telefon. Z przekazanej informacji wynikało, że w jednym z mieszkań przy ul. Kunickiego w Lublinie odbywa się impreza, a 3 letnia córka właścicielki mieszkania chodzi po klatce schodowej pozostawiona bez opieki.

Zaraz po zgłoszeniu na miejsce wysłany został „Przyjazny Patrol”. Początkowo nikt nie chciał otworzyć drzwi do mieszania. Rozpytano sąsiadów, gdzie może znajdować się dziecko. 3 latka odnaleziona została w jednym z mieszkań, do którego dziewczynka zapukała prosząc o jedzenie. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia. Mała została przebadana i pozostawiona pod opieką cioci.

Policjanci weszli także do mieszkania 25 letniej matki, gdzie trwała impreza. Kobieta znajdowała się w towarzystwie czterech mężczyzn. Badanie na zawartość alkoholu wykazało, że nieodpowiedzialna matka miała w organizmie ponad promil. Została zatrzymana do wytrzeźwienia.

Policjanci sprawdzają teraz, czy kobieta swoim zachowaniem nie naraziła dziecka na utratę zdrowia, bądź życia. Całość materiałów zostanie przekazana także do sądu ds. rodziny i nieletnich.  

 

***

 

„Przyjazne patrole” w tym roku rozpoczęły funkcjonować w marcu. Wzorem  lat ubiegłych  organizowane są w piątki, soboty i niedziele w godzinach 16.00 – 00.00, na terenie miasta Lublin.

„Przyjazny patrol” pojawia się wszędzie tam, gdzie zagrożone jest dobro dziecka, w szczególności, gdy dziecko pozostawione jest bez opieki w domu lub poza nim, gdy jest świadkiem bądź doświadcza przemocy w rodzinie, również, gdy dziecko jest uczestnikiem wypadku komunikacyjnego, w wyniku którego pozostało bez opieki oraz w innych sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu fizycznemu i psychicznemu dziecka.

Głównym celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, które znajdą się w sytuacji zagrażającej ich dobru.

„Przyjazny patrol” uczestniczy w interwencjach podejmowanych przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Jego rolą jest także monitorowanie sytuacji dzieci w środowiskach niewydolnych wychowawczo, w rodzinach dysfunkcyjnych z problemami opiekuńczo – wychowawczymi i zagrożonymi przemocą w rodzinie.

W skład takiego patroli wchodzą – policjant z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, psycholog lub pedagog z Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie oraz pracownik socjalny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

 

źródło i fot. KWP Lublin