13 czerwca 2024

Akcyzowi paserzy złapani na gorącym uczynku. Uciekali z kontrabandą wartości 750 tys.

Konfiskata kontrabandy o wartości ponad 750 tys. zł oraz zatrzymanie dwóch ob. RP to wynik działań funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Reklamy

 

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Dorohusku w dniu 9 marca br, prowadzili działania kontrolne na terenie powiatu chełmskiego. W miejscowości Strupin Duży uwagę funkcjonariuszy zwrócił bus, którego kierowca poruszał się z nadmierną prędkością przez teren zabudowany.

Funkcjonariusze mając podejrzenia, iż w bagażowym Oplu mogą być przewożone nielegalne towary akcyzowe, ruszyli za nim z zamiarem skontrolowania pojazdu. Kierowca busa, niestety nie reagował na sygnały funkcjonariuszy do zatrzymania się, dodatkowo pojazd Straży Granicznej został wyprzedzony przez Forda, którego kierowca zaczął spychać radiowóz na pobocze.

Reklamy

W efekcie oba pojazdy zatrzymały się, natomiast bus skręcił w boczną  drogę kontynuując swą ucieczkę. Gdy funkcjonariusze próbowali wylegitymować kierowcę Forda, ten nagle ruszył w ich kierunku. Reagując na realne zagrożenie swojego życia i zdrowia, funkcjonariusze oddali strzały ostrzegawcze i ruszyli w dalszy pościg za pojazdami.

Jako pierwszego udało się zatrzymać 42- letniego kierowcę bagażowego Opla Movano, jak się okazało przewoził on w swoim pojeździe papierosy bez polskich znaków skarbowych akcyzy o wartości ponad 750 tys. zł. Kolejnym zatrzymanym był 46 – letni kierowca Forda, który wcześniej zagrażając życiu i zdrowiu funkcjonariuszy próbował przeszkodzić im w kontroli bagażowego Opla.

Reklamy

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani, jeden z nich usłyszał zarzuty czynnej napaści na funkcjonariuszy, natomiast drugi z nich paserstwa nielegalnych wyrobów akcyzowych. Po zakończeniu prowadzonych czynności, wobec mieszkańców regionu zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego, dodatkowo obaj zostali objęci policyjnym dozorem.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Straż Graniczna. Od początku roku funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali towary akcyzowe o wartości 6 mln zł.źródło i fot. NOSG