23 grudnia 2024

Biblioteka i Gimnazjum z Mircza u Prezydenta RP

„To, co Europie jest teraz najbardziej potrzebne, to pewna dawka energii, wiary w przyszłość projektu europejskiego, a najłatwiej o wiarę, optymizm i energię, jeśli ta energia istnieje w kręgach młodych ludzi” – powiedział Prezydent Bronisław Komorowski do zgromadzonych.

Reklamy

Relacja z realizacji projektu „Rozegraj Unię – debaty o prezydencji w bibliotekach publicznych”. Młodzież i biblioteka z Mircza u Prezydenta RP.

Reklamy

Na czym polegał projekt?

Reklamy

Wraz z początkiem lutego 2011 roku rozpoczęto realizację projektu „Rozegraj Unię – debaty o Prezydencji w bibliotekach publicznych”. Jego celem jest edukacja uczniów, nauczycieli oraz bibliotekarzy na temat Unii Europejskiej i nadchodzącej prezydencji Polski w UE.

Projekt powstał i jest realizowany dzięki współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Pracowni Gier Szkoleniowych.

Na projekt składają się trzy główne działania. Pierwszym z nich jest przeprowadzenie przez lokalne zespoły (bibliotekarze, nauczyciele i uczniowie) serii gier sprawdzających wiedzę o Unii Europejskiej w szkołach. Uczniowie mogli dowiedzieć się więcej na temat mechanizmów rządzących Unią. Dzięki możliwości powtórzenia gry i poprawienia swoich wyników mogli przyswoić nową wiedzę. Dla najlepszych z nich, we współpracy z bibliotekami gminnymi, przeprowadzone zostały debaty oparte na scenariuszu symulacyjnym. Projekt jest realizowany w czterech województwach: śląskim, lubelskim, łódzkim i warmińsko-mazurskim. Za ich prowadzenie odpowiadali bibliotekarze, którzy byli liderami projektu. Trzeci etap odbędzie się 29 czerwca w Pałacu Prezydenckim i o zakwalifikowaniu do niego zdecyduje Kapituła Konkursowa, która wybierze po jednej najciekawszej relacji z przeprowadzonej debaty z każdego województwa.

I etap – rozgrywki szkolne

Rozgrywki etapu szkolnego zostały przeprowadzone wśród uczniów w Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Mirczu.

Gra na portalu społecznościowym Facebook wywołała niemałe zdziwienie wśród uczniów (nie wiedzieli w jaki sposób będzie sprawdzana ich wiedza), które potem zastąpiły emocje związane ze zdobyciem jak największej liczby punktów.

Do drugiego etapu zakwalifikowali się: Rafał Karwacki, Dominika Lewicka, Aneta Kozyra, Michał Skóra, Anna Tabaka, Katarzyna Sołoducha, Jakub Ścibisz, Kamila Płaza, Joanna Lizun, Szymon Rząsa.

Powyższą dziesiątkę zwycięzców zaprosiliśmy na symulację debaty Rady Unii Europejskiej do Gminnej Biblioteki Publicznej w Mirczu, która odbyła się 10 czerwca 2011 roku.

Nad realizacją obu etapów czuwał gminny zespół ds. realizacji projektu „Rozegraj Unię” w składzie:
Damian Otkała – młodszy bibliotekarz GBP w Mirczu,
Agnieszka Marciniuk – psycholog z Gimnazjum w Mirczu,
Dominika Lewicka – uczennica klasy I Gimnazjum w Mirczu.

II etap – debata w bibliotece

10 czerwca 2011 roku w sali muzealno-konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Mirczu miała miejsce nietypowa debata.

Dokładnie o godzinie 9:00 w piątkowy poranek spotkali się zwycięzcy etapu szkolnego rozgrywek w ramach projektu „Rozegraj Unię – debaty o Prezydencji w bibliotekach publicznych”. Wcześniej sala została kompleksowo przygotowana do tego wydarzenia, by uczestnicy mogli w sprawny sposób przeprowadzić obrady.

Na wstępie wszyscy zostali powitani przez Damiana Otkałę – młodszego bibliotekarza GBP w Mirczu (członka gminnego zespołu działającego w ramach projektu). Obradom uważnie przyglądała się Pani Agnieszka Marciniuk – psycholog w Gimnazjum w Mirczu (również członek zespołu). Przez całą debatę przeprowadziła nas platforma multimedialna, a konkretnie narrator – którego wszyscy nazwali Hiszpanem ze względu na mały wąsik pod nosem.

Na początek odbyło się losowanie i każdy z dziesiątki gimnazjalistów dowiedział się jaką grupę państw będzie reprezentował podczas symulacji. I tak w debacie udział brały: państwa „Starej Unii”, państwa „Nowej Unii”, Wielka Brytania i Irlandia, Skandynawia oraz Europa Południowa.

By dobrze poznać państwa które młodzież miała reprezentować, przeprowadzono mały test wiadomości. Następnie przystąpiliśmy do właściwej debaty, która składała się z pięciu rund. W każdej rundzie prezydencję podczas obrad sprawowała inna grupa państw. Dzięki temu uczniowie w empiryczny sposób dowiedzieli się na czym polega Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.

Cała dziesiątka podejmowała bardzo ważne decyzje w następujących sprawach: czy udzielić pomocy humanitarnej Libii, czy przyjąć Chorwację do Unii Europejskiej, czy ułatwić obywatelom Unii korzystanie z opieki zdrowotnej na terenie całej Unii, czy znieść wizy dla obywateli Ukrainy oraz czy znieść kolejne bariery na unijnym rynku usług.

Aby dobrze przemyśleć swoje decyzje, każda grupa państw otrzymywała materiały przygotowane przez ekspertów, które pomagały w przekonywujący sposób przedstawiać argumenty „za” lub „przeciw” podczas debaty. Na podstawie tych samych materiałów uczestnicy odpowiadali na pytania, za które otrzymywaliśmy punkty.

Na czym polegała prezydencja podczas debaty? Grupa państw sprawujących prezydencję kierowała przebiegiem obrad, wprowadzała odpowiedzi na pytania do platformy oraz wyniki głosowania, ale przede wszystkim czuwała nad prawidłowym i kulturalnym przebiegiem debaty, w trakcie której każdy chciał przedstawić swoje argumenty i przekonać pozostałych do swoich racji.

Prezydencja udzielała głosu podczas debaty lub prosiła o uszanowanie wypowiedzi innych partnerów oraz decydowała o wcześniejszym zakończeniu negocjacji.

Wszystkie odpowiedzi oraz wyniki głosowania były rejestrowane przez platformę, która po zakończeniu symulacji przesłała wszystkie parametry związane z przebiegiem obrad do Fundacji Civis Polonus za pośrednictwem Internetu.

Decyzje, które zostały podjęte, również nie pozostały bez oddźwięku. Na koniec wszyscy się dowiedzieli, jaki wpływ miały one na życie „przeciętnego Kowalskiego” w Polsce.

Cała debata przebiegła w znakomitej atmosferze, choć czasami wrzało, ale tylko podczas odpowiedzi na pytania ponieważ czas na ich udzielenie był ograniczony.

Debaty na poszczególne zagadnienia przebiegały w bardzo profesjonalny sposób i tu należą się słowa uznania dla wszystkich uczestników, którzy potrafili kulturalnie je przeprowadzić, ale także za wzorowe wywiązanie się ze swoich obowiązków podczas sprawowania prezydencji.

W trakcie całego spotkania uczniowie zdecydowali, że: nie przyjmują Chorwacji do Unii Europejskiej, znoszą kolejne bariery na unijnym rynku usług, nie znoszą wiz dla obywateli Ukrainy, udzielą pomocy humanitarnej dla Libii, ułatwią obywatelom UE korzystanie z opieki zdrowotnej na terenie całej Unii.

Po zakończeniu symulacji, wszyscy byli zadowoleni z tej nietypowej formy edukacji. Zaś zespół nadzorujący realizację projektu w naszej gminie podjął decyzję o przeprowadzeniu kolejnych takich debat na początku następnego roku szkolnego.

Korzyści z realizacji całego przedsięwzięcia są liczne, ale ważne jest to, że wszyscy wyszliśmy z obrad w bibliotece z większą wiedzą i świadomością o tym, jaką szansą dla Polski jest czas sprawowania Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

III etap – podsumowanie projektu w Belwederze i spotkanie z Prezydentem

Po zrealizowaniu etapu II, każdy zespół biorący udział w projekcie (w województwie lubelskim było ich 14) miał za zadanie wykonać relację z przebiegu symulacji obrad Rady Unii Europejskiej w bibliotece. Forma takiej relacji była dowolna. Nasz zespół zdecydował się na opracowanie dodatku specjalnego do Biuletynu Kulturalnego, który każdego miesiąca jest publikowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Bibliotekę w Mirczu. Doszliśmy do wniosku, iż dzięki temu większa liczba osób zrozumie na czym polegała będzie Prezydencja Polski w Radzie UE. Biuletyn razem z dodatkiem wysyłaliśmy do lokalnych mediów, portali internetowych oraz zaprzyjaźnionych instytucji i osób (co GOK czyni przy publikacji każdego nowego wydania).

Oprócz samej relacji zamieściliśmy wiele dodatkowych informacji na temat prezydencji oraz kilka artykułów z życia naszej instytucji.

Cały czerwcowy numer Biuletynu przesłaliśmy do Fundacji Civis Polonus w Warszawie. Gdzie Jury w składzie: przedstawiciel Fundacji Civis Polonus, przedstawiciel Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, wyłoniło 4 zwycięskie grupy realizujące projekt „Rozegraj Unię – debaty o Prezydencji Polski w Unii Europejskiej” , które zostały zaproszone na podsumowanie projektu w Belwederze oraz na spotkanie z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim.

Z zaskoczeniem i radością odebraliśmy wiadomość o naszym zwycięstwie (niewątpliwie bycie najlepszym w województwie jest dla całej naszej grupy biorącej udział w projekcie wielkim wyróżnieniem i prestiżem).

III etap odbył się 29 czerwca 2011 roku w Warszawie, a konkretnie w Belwederze. Oczywiście w spotkaniu wzięli udział wszyscy uczestnicy debaty w mireckiej książnicy. Ponadto dołączyła do nas pani Jolanta Ben z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (opiekunka merytoryczna i instruktorka bibliotek m.in. powiatu hrubieszowskiego), co nas wielce ucieszyło.

Program spotkania składał się z trzech części. W pierwszej udział brała młodzież, która pod przewodnictwem opiekunów z Fundacji Civis Polonus ponownie przeprowadziła symulację obrad Rady Unii Europejskiej. Jednakże tym razem podjęte zostały tematy związane z priorytetami polityki młodzieżowej. „Młodzi Ministrowie” spośród zaproponowanych priorytetów wybrali według nich najistotniejsze, które mogą się przyczynić do zwiększenia aktywności społecznej oraz politycznej młodych ludzi, ale także do pewniejszego startu w dorosłe życie i pomogą znaleźć wymarzoną pracę. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 3-osobowe zespoły, które reprezentowały interesy każdego kraju Unii Europejskiej z osobna. Każda reprezentacja wybierała lidera, który uczestniczył w obradach plenarnych. Zadaniem pozostałych było znalezienie sojuszników do poparcia swoich priorytetów podczas rozmów kuluarowych. Wypracowana lista priorytetów została zaprezentowana Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. W tym celu młodzież wytypowała dwoje reprezentantów.

Druga cześć programu, która odbyła się w tym samym czasie co pierwsza, przeznaczona była dla dorosłych. Nauczyciele, bibliotekarze i przedstawiciele ngo (organizacje pozarządowe) wzięli udział w spotkaniu z Szefem Kancelarii Prezydenta RP – Jackiem Michałowskim i przedstawicielem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podczas którego rozmawiali na temat promowania aktywności obywatelskiej w szkołach i społecznościach lokalnych. Bardzo nasz ucieszył fakt, iż spore nadzieje wiązane są z bibliotekami publicznymi, które pełnią niekiedy rolę jedynej instytucji kultury w gminie. Rolę bibliotek oraz Programu Rozwoju Bibliotek (realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego) w dziedzinie edukacji obywatelskiej i nie tylko, wyraźnie podkreślił na spotkaniu Prezes FRSI – Jacek Wojnarowski oraz Jolanta Ben z WBP w Lublinie. Spotkanie odbyło się w Sali Pompejańskiej.

Ostatnia – trzecia cześć, odbyła się z udziałem Prezydenta RP, który po wysłuchaniu słowa wstępnego Olgi Napiontek – Prezes Fundacji Civis Polonus, oraz relacji młodzieży z symulacji obrad Rady UE, skierował do wszystkich zgromadzonych wiele istotnych słów.

„To, co Europie jest teraz najbardziej potrzebne, to pewna dawka energii, wiary w przyszłość projektu europejskiego, a najłatwiej o wiarę, optymizm i energię, jeśli ta energia istnieje w kręgach młodych ludzi” – powiedział Prezydent do zgromadzonych. Dziękował, że mimo wakacji młodzi znaleźli czas na wspólną aktywność związaną ze zbliżającym się przewodnictwem Polski w Radzie UE.

Życzył im, by resztę wakacji wykorzystali na wypoczynek, ale także na kontakty z innymi młodymi ludźmi, także z innych krajów. – „To szansa na przekonywanie innych, że Unia Europejska to nie tylko ekonomia, polityka, ale także relacje międzyludzkie, budowanie poprzez kontakty sympatii i wiedzy społeczeństw wzajemnie o sobie” – zaznaczył Prezydent.

Odnosząc się do wniosków przedstawionych przez uczestników symulacji obrad Prezydent poparł ideę, by szkoła jak najlepiej wyposażała młodych ludzi w umiejętności odnajdywania się na rynku pracy. – „Pod tym postulatem podpisuję się obiema rękoma” – zapewnił. Poinformował, że również minister edukacji Katarzyna Hall podziela ten pogląd. Jak mówił, wprowadzana obecnie stopniowo reforma edukacji właśnie temu służy.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że choć jest bardzo za rozwijaniem wolontariatu, to jest przeciwny premiowaniu osób działających na rzecz innych przy rekrutacji na studia. – „Albo bezinteresowność, albo punkty” – podkreślił. Jak mówił, wszelkie punkty to forma szczególnej preferencji jednych kosztem innych.

Cały program podsumowujący trwał 5 godzin i zakończył się ok. godziny 17:00.

Wszyscy przybyli do Belwederu mogli obejrzeć wystawę, na której przedstawiono plakaty w wykonaniu nagrodzonych grup, które prezentowały działania młodzieży w ramach projektu „Rozegraj Unię”. Nasz plakat także znalazł się na tej wystawie.

Po zakończonym spotkaniu instytucje uczestniczące w projekcie otrzymały od Kancelarii Prezydenckiej bardzo ciekawe upominki książkowe.

Jednakże nasza przygoda z „Rozegraj Unię” się nie kończy. Gra jest nadal dostępna na portalu Facebook, zaś platforma służąca przeprowadzaniu symulacji obrad Rady UE zostanie wykorzystana ponownie na początku roku szkolnego, do przeprowadzenia nietypowych lekcji wiedzy o Unii Europejskiej. Gminna Biblioteka Publiczna w Mirczu zorganizuje ponadto w miesiącu wrześniu spotkanie podsumowujące, na które zaprosimy osoby istotne dla naszej społeczności, by wspólnie porozmawiać nie tylko o sukcesie szkoły i biblioteki, ale także o możliwości podejmowania przez młodzież inicjatyw i działań istotnych dla mieszkańców gminy.

***

***

Info i foto:
Gminna Biblioteka Publiczna w Mirczu