13 kwietnia 2024

Ciekawostki październikowe KAS

Papierosy, kastet i farmaceutyki – to tylko niektóre z towarów zatrzymanych w październiku 2020 r. przez funkcjonariuszy lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na granicy w województwie lubelskim.

Papierosy

W październiku 2020 r. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego udaremnili przemyt blisko 255 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej około 3,5 mln zł.

Przemyty ukrywane były głównie w pojazdach ciężarowych i pociągach towarowych.

Przykładowo podczas zaledwie dwóch kontroli przeprowadzonych 24 października 2020 r. funkcjonariusze Oddziału Celnego w Koroszczynie udaremnili przemyt 3,3 tys. paczek papierosów. Nielegalny towar ukryty był w ciężarówkach wjeżdżających do Polski z Białorusi. W jego namierzeniu pomógł rentgen.

W jednym z pojazdów2,5 tys. paczek papierosów znajdowało się w naczepie oraz zbiorniku na wodę. W drugim nielegalne wyroby (800 paczek) funkcjonariusze znaleźli w łóżku oraz dachu pojazdu.
Kierujący pojazdami przyznali się do prób przemytu i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Mężczyźni tytułem kary grzywny wpłacili odpowiednio 30 tys. zł i 10 tys. zł.

­

Farmaceutyki i termometry

52-letni obywatel naszego kraju przekraczający granicę w Hrebennem miał w swoim samochodzie małą aptekę – 500 tabletek leku na uspokojenie, 11 różnego typu maści oraz 24 termometry rtęciowe. Wszystkie te artykuły przewoził rzekomo na potrzeby własne i bliskich znajomych. W ostatnim czasie to kolejne ujawnienie próby przemytu termometrów rtęciowych, które już 11 lat temu zostały wycofane z produkcji i obrotu.

Z kolei w Oddziale Celnym Drogowym w Dorohusku funkcjonariusze dwukrotnie ujawnili farmaceutyki u tego samego podróżnego. 54-letni obywatel Ukrainy w ciągu zaledwie kilku dni dwa razy próbował wwieźć do Polski antybiotyki i leki na pasożyty. Łącznie ponad 100 opakowań specyfików. Mężczyzna tłumaczył, że wszystkie kupił na własne potrzeby. Tymczasem przepisy stanowią, że na własne potrzeby można przewieźć pięć najmniejszych opakować leku.

­

Biała broń

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem w trakcie kontroli autokaru ujawnili kastet. Broń próbował wwieźć do Polski 34-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna tłumaczył, że o kastecie w swoim bagażu…nie wiedział.

Podróżnego wraz z ujawnioną bronią przekazano funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim.

­

Inne ciekawe ujawnienia

45 sztuk wyrobów oznaczonych znakami znanych światowych firm ujawnili funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem. Torebki, portfele, zegarki i czapki próbował wwieźć 39-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna tłumaczył, że miały to być prezenty dla mieszkających w Polsce znajomych. Ujawnione towary zostały zabezpieczone z uwagi na brak zgłoszenia, jak również podejrzenie, że mogą to być wyroby podrabiane.

Z kolei funkcjonariusze Piątego Referatu Realizacji z Lublina podczas kontroli przesyłek pocztowych w jednej z paczek ujawnili dwa opakowania zawierające susz roślinny. Nieodzowny okazał się tym razem pies służbowy Whiskey, który bezbłędnie wskazał podejrzane pakunki. Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły, że ujawniona substancja to marihuana.

­

Walka z hazardem

Funkcjonariusze lubelskiej KAS w wyniku prowadzonych w październiku 2020 r. działań kontrolnych ukierunkowanych na walkę z nielegalnym hazardem zatrzymali 36 urządzeń do nielegalnych gier hazardowych. Były to zarówno klasyczne automaty, jak również jednostki komputerowe.

Funkcjonariusze zatrzymali również gotówkę w kwocie ponad 10 tys. zł przeznaczoną do wypłaty ewentualnych wygranych, a także klucze do automatów oraz dokumentację związaną z prowadzeniem tej nielegalnej działalności.

Działania kontrolne prowadzone były m.in. w Lublinie, Chełmie, Puławach i Dęblinie. Podczas kilku kontroli funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej wspomagali funkcjonariusze Policji.


info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie