15 lipca 2024

Delegacja powiatu na Ukrainie

W dniach 26 i 27 stycznia delegacja powiatu hrubieszowskiego przebywała w rejonie kiwerckim (obwód łucki) na Ukrainie.

Reklamy

W dniach 26 i 27 stycznia br. delegacja powiatu hrubieszowskiego w składzie Przewodniczący Rady Powiatu – Andrzej Barczuk, Wicestarosta Hrubieszowski – Leszek Czerwonka, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Zdzisław Kosakowski oraz Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu – Zdzisław Szczęk, przebywała w rejonie kiwerckim (obwód łucki) na Ukrainie.

Delegacja spotkała się w Kiwercach (miasto – siedziba władz rejonu) z władzami administracyjnymi i samorządowymi Rejonu Kiwerce. W trakcie spotkania omówiono sposób realizacji umowy o współpracy zawartej między powiatem hrubieszowskim i rejonem kiwerckim w 2006 roku, a w szczególności wspólnego przygotowywania i aplikowania projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej, nakierowanych na wschodnie treny Unii i kraje dawnego Związku Radzieckiego.

Reklamy

W trakcie pobytu delegacja odwiedziła m.in. Zespół Szkół Nr 4 w Kiwercach, w którym prowadzona jest nauka języka polskiego (szkoła współpracuje ze szkołą w Tomaszowie Lub. i liczy na współpracę ze szkołami pow. hrubieszowskiego), Uczelnię Medyczną w Kiwercach kształcącą lekarzy (do poziomu felczera), pielęgniarki i położne, położone między lasami, sanatorium matki i dziecka „Prolisok” (przykład wspaniałej organizacji pracy i zaradności) oraz miejscowość Ołyka w której znajduje się barokowy kościół parafialny i kolegiata pw. Trójcy Świętej z lat 1635 – 1640 (w stanie kompletnego zniszczenia, zdaniem miejscowej ludności dzieło sowietów) oraz zamek książąt Radziwiłłów z XVI wieku, siedziba ordynacji radziwiłłowskiej (obecnie mieści się tam szpital psychiatryczny).

tekst i zdjęcie
Zdzisław Kosakowski
www.kosakowski.hru.pl