Dołhobyczów, Zosin. Ponad 70 mln zł na przejścia graniczne w 2012 r.

Budowa przejścia granicznego w Dołhobyczowie, budowa parkingu na przejściu w Dorohusku, rozbudowa przejścia w Zosinie – to największe inwestycje zaplanowane na 2012 r. na granicy z Ukrainą w województwie lubelskim. Koszt tych inwestycji to ponad 104 mln zł. Z czego aż 70 mln zł przypadnie na inwestycje zlokalizowane w powiecie hrubieszowskim (Zosin – Ustiług, Dołhobyczów – Uhrynów).

Reklamy

Najwięcej – prawie 42 mln zł – pochłonie w 2012 r. budowa infrastruktury przejścia Dołhobyczów-Uhrynów.  Zgodnie z zawartym porozumieniem międzyrządowym, cała infrastruktura przejścia ma być zbudowana na polskim terytorium, co wymaga podwojenia ilości obiektów kubaturowych i wielkości powierzchni użytkowych dla służb granicznych, a zarazem wyższych nakładów finansowych na realizację inwestycji.

Przejście ma być budowane w dwóch etapach. W pierwszym, rozpoczętym w 2009 r. i zaplanowanym do końca 2013 r., ma powstać część dla ruchu osobowego. Drugi etap budowy przejścia – dla ruchu towarowego – ma się rozpocząć po 2013 r.

Dotychczas zbudowano już m.in. sieć wodociągową i kanalizacyjną, powstał budynek główny, pięć pawilonów do kontroli paszportowej i celnej oraz pomieszczenia dla celników i straży granicznej. W latach 2009-2011 budowa pochłonęła łącznie 67,3 mln zł.

W 2012 r. w Dołhobyczowie mają być budowane m.in. kolejne pawilony do kontroli paszportowo–celnej, budynek do kontroli szczegółowej, budynek dla psów służbowych, zakupione mają też być urządzenia i sprzęt do kontroli ruchu granicznego.

Zakres wykonanych już prac, jak i tych planowanych w 2012 r. powinien pozwolić na ewentualne, tymczasowe uruchomienie przejścia w Dołhobyczowie na czas mistrzostw w piłce nożnej Euro 2012, które odbywać się będą w Polsce i na Ukrainie. Wojewoda lubelski zgłosił do ministerstwa gotowość uruchomienia przejścia. Ostatecznej decyzji co do otwarcia przejścia w tym okresie jeszcze nie ma.

Docelowo na przejściu w Dołhobyczowie ma być łącznie 18 pasów ruchu (po 9 na wjeździe i wyjeździe). Przejście ma być przystosowane do obsługi w ciągu doby ok. 5 tys. pojazdów (w tym 1 tys. ciężarówek) i 10 tys. podróżnych.

28 mln zł wydane ma być w 2012 r. na rozbudowę przejścia granicznego w Zosinie. Obecnie przejście to jest dostępne tylko dla ruchu osobowego. Rozbudowa ma umożliwić tu również obsługę ruchu towarowego i poprawić warunki pracy służb granicznych. W Zosinie zakończone są już prace planistyczne i projektowe, rozpoczęły się prace ziemne. Docelowo na tym przejściu ma powstać po osiem pasów ruchu w obu kierunkach (łącznie 16 pasów). Szacunkowa całkowita wartość tej inwestycji to 150 mln zł.

W 2011 r. w woj. lubelskim wydano na cele związane z rozbudową infrastruktury przejść granicznych blisko 41 mln zł, z czego ponad 26 mln pochłonęła budowa przejścia w Dołhobyczowie. Ponad 10 mln zł kosztowały roboty ziemne na przejściu w Zosinie, a około 1,5 mln – wykup gruntów i wykonanie projektu rozbudowy tego przejścia. 

 

Info: Starostwao Powiatowe w Hrubieszowie