23 maja 2024

Dożynki Powiatowo-Gminne w Strzyżowie

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem w dniu 2 września 2012 r. w Strzyżowie w barwnej folklorystycznej oprawie, przy słonecznej pogodzie odbyły się tegoroczne Dożynki Powiatowo-Gminne.

Dożynkowy korowód z odświętnie przybranymi bryczkami, orkiestrą dętą i wieńcami na czele wyruszył o godz. 10:30 rozpoczynając tym samym Powiatowo – Gminne Święto Plonów Strzyżów 2012.  

Na czele delegacji wieńcowych jechali Starostowie tegorocznych dożynek Pani Grażyna Opała z Czerniczyna i Pan Krzysztof Żywiec z Kopyłowa. Tradycyjna Msza Św. dziękczynna za tegoroczne i przyszłe plony celebrowana przez ks. Romana Karpowicza, odbyła się przy Szkole Podstawowej w Strzyżowie. Słowa podziękowania i uznania do rolników skierowali gospodarze Dożynek wójt Krzysztof Bożek, starosta Józef Kuropatwa oraz zaproszeni goście. 

Dożynki Powiatowe to idealny moment do uhonorowania wyróżniających się lokalnych rolników, którym wręczono pamiątkowe medale „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Podczas Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. 

Tradycyjnie odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec. 

W konkursie powiatowym na najlepszy wieniec dożynkowy komisja z Muzeum im. St. Staszica w Hrubieszowie pod przewodnictwem Dyrektora Bartłomieja Barteckiego przyznała następujące nagrody:

I nagrodę przyznali Sołectwu Liski z Gminy Horodło

II nagroda została przyznana Sołectwu Miętkie z Gminy Mircze

III nagrodę zdobyło Sołectwo Czerniczyn.

 

W części artystycznej występowały następujące zespoły: m.in. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, Folklorystyczny Zespół „Krynyczenka” z Ukrainy, Agencja Artystyczna „Teatr” z Lublina.

 

 

Zobacz – Galeria Zdjęć: 

 
 
Info i foto: Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie