23 kwietnia 2024

Europejskie Dni Dziedzictwa

HrubieszówHrubieszów

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie będzie uczestniczyło po raz drugi w Europejskich Dniach Dziedzictwa. Zapraszamy 13 września do zwiedzenia muzeum i zapoznaniem się z burzliwą historią powiatu hrubieszowskiego.

Europejskie Dni Dziedzictwa, to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, największy projekt edukacyjny mający na celu szeroko pojętą edukację historyczną i kulturalną, promowanie regionalnego dziedzictwa z ukazaniem jego bogactwa oraz przypomnienie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

Idea Europejskich dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy z udziałem europejskich ministrów odpowiedzialnych za Dziedzictwo Architektury. Wtedy to francuski minister kultury zaproponował rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji w 1984 r. „Dni Otwartych Zabytków”, podczas których po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Polska włączyła się do tej akcji w 1993 roku i jest obecnie jednym z 49 krajów, które co roku we wrześniu udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki, miejsca kultury oraz organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące.

Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zyskują
na popularności. Podczas ubiegłorocznej edycji wzięło w nich udział ponad 22 miliony Europejczyków.

Wyjątkowym zainteresowaniem uczestników cieszą się imprezy lokalne, które ukazują bogactwo kulturowe regionu, istniejące wprawdzie tuż obok, a jednak często nieznane i niedoceniane.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2009 odbędą się 12 – 13 oraz 19 – 20 września. W tych dniach we wszystkich regionach Polski będą organizowane różnorodne imprezy i wydarzenia.

Ogólnopolskie otwarcie EDD odbędzie się 12 września w Kołobrzegu, zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polska po raz siedemnasty będzie uczestniczyć w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa, natomiast po raz trzeci pod jednym wspólnym hasłem w całej Polsce. W tym roku hasło to brzmi: „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”.

Temat przewodni tegorocznych EDD ma zachęcić do refleksji nad burzliwymi dziejami Polski, wzmocnić poczucie patriotyzmu przez poszerzenie wiedzy historycznej, uświadomić znaczenie ochrony szeroko pojętego dziedzictwa militarnego. Łączy się on, na co także pragniemy zwrócić uwagę, z przypadającą we wrześniu 2009 roku siedemdziesiątą rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Patronem Honorowym EDD w Polsce jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, natomiast Krajowy Ośrodek Badan i Dokumentacji Zabytków statutowo związany z ochroną i promocją polskiego dziedzictwa narodowego jest ogólnopolskim koordynatorem tego wydarzenia.

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie będzie uczestniczyło po raz drugi w Europejskich Dniach Dziedzictwa. Zapraszamy 13 września do zwiedzenia muzeum i zapoznaniem się z burzliwą historią powiatu hrubieszowskiego.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa wstęp wolny.

info
Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie

Hrubieszow LubieHrubie 2009