Finał IX Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego

HrubieszówTarnogóra
Ponad 11 tysięcy uczniów brało udział w etapie klasowym. Ponad 1100 w etapie międzyklasowym i wreszcie 52 najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa lubelskiego wzięło udział w finale IX Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Dyktando 2009”.

Reklamy

Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie (ul. Zamojska 18 a) reprezentowała Monika Foryt z klasy I „a” (klasa wielozawodowa).

Monika, jak i inni szkolni mistrzowie ortografii, musiała zmierzyć się z dyktandem oraz niełatwymi ćwiczeniami ortograficznymi „ […] w czasie mielenia część pszenicy idzie na rozkurz […] mundur był oblamowany lśniącym sustaszem […] dawniej mariasz nie był grą hazardową […] ni stąd, ni zowąd pojawiło się perłoworóżowe światło […] trzej muszkieterowie sądzili początkowo o d’Artagnanie, że jest prostakiem […].”

Przecinek i nawias postawiony we właściwym miejscu, wszystko miało znaczenie. Kodowane prace sprawdzali opiekunowie uczniów (poloniści), a ostateczną weryfikacją zajęli pracownicy KUL i nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Tarnogórze.

Konkurs odbywał się pod patronatem Katedry Języka Polskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego , Lubelskiego Kuratora Oświaty i Starosty Powiatu Krasnostawskiego.

Niestety, nasza Monika nie zdobyła czołowego miejsca, ale i tak gratulujemy. Może uda się za rok.

Opr.: Daniel Buchowiecki

zobacz zdjęcia >>

Hrubieszow LubieHrubie 2009