23 kwietnia 2024

Gimnazjaliści z lubelskiego żyją smacznie i zdrowo

Trwa V edycja programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”. Jego adresaci to gimnazjaliści z całej Polski. Projekt ten poprawia i zmienia nawyki żywieniowe. Do tej pory swoje uczestnictwo potwierdziło aż 51% szkół gimnazjalnych
w województwie lubelskim. Pozostałe w dalszym ciągu mogą zawalczyć o zdrowie swoich uczniów i wziąć udział w programie. Wystarczy zgłosić się po bezpłatny zestaw edukacyjny.


Uczymy zdrowego odżywiania

Misją programu „Żyj smacznie i zdrowo” jest dostarczenie prawidłowych wzorców dotyczących odżywiania. O tym jak ważne jest kształtowanie świadomych nawyków już na poziomie gimnazjum, świadczy liczba zgłoszeń w tej edycji. Dotychczas swój udział potwierdziło 240 placówek z województwa lubelskiego, zgłaszając łącznie 373 klasy, czyli blisko 11022 uczniów!


Co zrobić, by wziąć udział w programie?

Zgłoszenie jest banalnie proste. Nauczyciel gimnazjum musi wypełnić jedynie formularz na stronie internetowej www.zyjsmacznieizdrowo.pl. Następnie w przeciągu kilku dni na szkolny adres zostaną przesłane materiały dydaktyczne przygotowane przez grono specjalistów zajmujących się tematyką żywienia. Dzięki nim można przeprowadzić lekcję w trzech klasach. W skład zestawów edukacyjnych wchodzą między innymi: przykładowe scenariusze lekcji dla nauczycieli, książeczki z przepisami kulinarnymi dla uczniów czy plansze informacyjne, które można wykorzystać na szkolnych korytarzach.

 

Smaczny konkurs

Program „Żyj smacznie i zdrowo” to nie tylko edukacyjne przedsięwzięcie niosące wymierne korzyści zdrowotne, ale także świetna zabawa i szansa na sprawdzenie kreatywności polskich gimnazjalistów. Wystarczy wziąć udział w nieobowiązkowym konkursie. Najpierw nauczyciele wraz z uczniami muszą zorganizować ciekawe wydarzenie społeczne powiązane z ideą programu. Następnie zdjęcia dokumentujące wydarzenie wraz z opisem należy załączyć do zgłoszenia konkursowego na stronie internetowej programu.

 

Dla najlepszych nagrody

Do wygrania są cenne nagrody: laptopy i tablice multimedialne wraz z rzutnikami. Zwycięska drużyna otrzyma wyposażenie do klasy multimedialnej. Ponadto zwycięzcy pojadą na wycieczkę do Warszawy, gdzie cała klasa będzie mogła wziąć udział w profesjonalnych warsztatach kulinarnych, ucząc się w praktyce jak jeść smacznie i zdrowo. Kolejna nagroda w konkursie dla wyróżnionych autorów prac konkursowych to odwiedziny organizatorów programu i tancerzy popularnego telewizyjnego show „You Can Dance. Po prostu tańcz”. Ich wizyta będzie więc mariażem porad dietetycznych i tanecznych, a podsumowaniem będzie oczywiście rozdanie nagród i dyplomów.


***


„Żyj smacznie i zdrowo” to program edukacyjny marki WINIARY, prowadzony we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności w polskich gimnazjach. Misją programu „Żyj smacznie i zdrowo” jest przekazanie gimnazjalistom wiedzy z zakresu prawidłowego i zdrowego odżywiania oraz zachęcenie ich do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach projektu promuje się wśród młodzieży postawę proekologiczną, a także ideę niemarnowania żywności. Do tej pory, w czterech edycjach „Żyj smacznie i zdrowo” wzięło udział ponad 57% szkół gimnazjalnych z całej Polski.

Program marki WINIARY jest częścią szerszej kampanii zatytułowanej „Jedz smacznie i zdrowo” prowadzonej od pięciu lat przez wiele marek z portfolio firmy Nestlé, której celem jest promowanie zdrowego odżywiania wśród konsumentów. Wiąże się on z przyjęciem przez Nestlé strategii NHW (Nutrition, Health, Wellness) będącej strategią odpowiedzialnego biznesu firmy Nestlé, w imię której zobowiązuje się ona produkować wysokiej jakości produkty, będąc jednocześnie wiarygodnym partnerem w żywieniu i dbałości o zdrowie oraz zapewniając dobre samopoczucie konsumentów.

 

Patroni honorowi

  • Rzecznik Praw Dziecka
  • Ministerstwo Sportu i Turystyki
  • Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych
  • Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
  • Ośrodek Rozwoju Edukacji
  • Fundacja Klubu Szefów Kuchni

Partner społeczny

  • Federacja Polskich Banków Żywności