23 kwietnia 2024

Granica: Papierosy za 2 mln. Udaremniono rekordowy przemyt

Niemal 200 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej dwóch milionów złotych przechwycili funkcjonariusze Służby Celnej na polsko – białoruskiej granicy w pobliżu przejścia granicznego w Terespolu.

W Oddziale Celnym w Kowalewie k. Terespola zgłoszono do odprawy celnej jadące z Białorusi do Polski dwa wagony z odpadami drewna. Funkcjonariusz celny dokonujący rewizji podejrzewał, że pod zgłoszonym towarem może kryć się coś więcej, dlatego Służba Celna podjęła decyzję o przeprowadzeniu szczegółowej kontroli wagonów. Przeczucie nie zawiodło celników – pod kawałkami drewna ukryte były papierosy bez polskich znaków akcyzy. Początkowo celnicy szacowali, że przemycanych papierosów jest około 80 tys. paczek. Jednak po trwającym ponad dobę rozładunku i liczeniu towaru okazało się, że przemyt jest ponad dwukrotnie większy. W sumie w wagonach znajdowało się 198.090 paczek papierosów.

To największa w tym roku jednorazowa próba przemytu papierosów na odcinku granicy w województwie lubelskim. Celnicy oszacowali wartość rynkową papierosów na około dwa miliony złotych.

W związku z popełnionym przestępstwem wszczęto postępowanie karne skarbowe.

Na początku lipca w ładunku drewna również funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Kowalewie znaleźli blisko 72 tys. paczek papierosów. W sierpniu na przejściu drogowym z Ukrainą w Dorohusku celnicy udaremnili z kolei przemyt ponad 102 tys. paczek papierosów o wartości ponad miliona złotych, które ukryto w specjalnie przygotowanych elementach drewnianych konstrukcji ogrodzeniowych.

 

Info i fot. SCRP