29 lutego 2024

Granica: Przemyt metali kolorowych

Kilkadziesiąt kilogramów złomu metali kolorowych próbował przemycić przez granicę w Terespolu 27-latek z Białorusi. Kontrabandę udaremnili funkcjonariusze Służby Celnej z komórki zwalczania przestępczości.

Reklamy

Polsko-białoruską granicę w Terespolu Dzmitry S. przekraczał w poniedziałek (08.07). Do kontroli celnej mężczyzna nie zgłaszał żadnych towarów. Celnicy zdecydowali o skierowaniu mercedesa, którym podróżował Białorusin, do szczegółowej rewizji.
Na efekty nie trzeba było długo czekać – w nagrzewnicy, tylnym nadkolu oraz w bagażniku funkcjonariusze znaleźli złom metali kolorowych – w sumie 97 kilogramów, o szacunkowej wartości rynkowej blisko 1,5 tys. zł.

27-latek przyznał się do usiłowania przemytu. Wyjaśnił, że towar kupił od znajomego w Brześciu za 300 dolarów i chciał sprzedać w skupie złomu w okolicach Białej Podlaskiej. Na tym sprawa się nie zakończyła. Mając podejrzenia, że nielegalna zawartość mercedesa może być odpadem, funkcjonariusze wystąpili o opinię do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Opinia wydana przez Inspektorat potwierdziła przypuszczenia i Białorusin usłyszał zarzut przywozu wbrew przepisom odpadów z zagranicy, za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Sprawa została przekazana do prokuratury.

Reklamy

O nielegalnym przemieszczaniu odpadów powiadomiono też Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie.

 

Info i fot. SCRP