26 maja 2024

Historyczna przysięga lubelskich Terytorialsów

W sobotę, 28 września, na placu Zamkowym w Lublinie odbyła się wyjątkowa uroczystość lubelskich Terytorialsów. Po raz pierwszy w historii brygady żołnierze – ochotnicy składali przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

 

89 lubelskich Terytorialsów miało zaszczyt złożyć przysięgę wojskową na sztandar 2 LBOT.Uroczystość na placu Zamkowym w Lublinie licznie zgromadziła gości – mieszkańców Lublina, rodziny żołnierzy, przedstawicieli lokalnych środowisk kombatanckich, władz samorządowych i dowództwa WOT.

Dowódca lubelskiej brygady płk Tadeusz Nastarowicz odczytał list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do żołnierzy. „Wczoraj było wasze święto. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Z tej okazji w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza, waszej brygadzie wręczony został nowy sztandar – znak męstwa, honoru i wierności Ojczyźnie. Jako Terytorialsi, będziecie pod tym znakiem służyć bezpieczeństwu lokalnej społeczności i regionu w którym mieszkacie. Będziecie chronić życie, zdrowie i mienie tutejszej ludności. To jest wasz najważniejszy cel.”  – napisał w liście minister Błaszczak.

Przysięgę poprzedziła ceremonia powitania i prezentacja sztandaru. Przedstawia on bogatą symbolikę związaną z historią i tradycją jednostki i Lubelszczyzny. Znalazły się na nim, m.in. Herb Województwa Lubelskiego, znak spadochronowy Cichociemnych wraz z inicjałami patrona brygady, wizerunek Matki Bożej Płaczącej z Archikatedry Lubelskiej oraz odznaka pamiątkowa 2 LBOT.

Wręczenie sztandaru to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach jednostki wojskowej. W Akcie fundacyjnym czytamy, że inicjatorami ufundowania sztandarusą żołnierze Armii Krajowej, przedstawiciele władz samorządowych i społeczność Lubelszczyzny. „Powstał z potrzeby serc i umysłów ludzi, którym obrona i niepodległość Ojczyzny są najwyższym dobrem, aby zachować pamięć o przeszłości oraz dać żołnierzom 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej znak Honoru i wierności Rzeczypospolitej na przyszłość.”-  czytamy w dokumencie.

Wręczenie sztandaru miało miejsce dzień wcześniej,27 września br., podczascentralnych obchodów święta WOT. Sztandar z rąk Prezydenta RP, w asyście rodziców chrzestnych, pododdziałów honorowych oraz fundatorów sztandaru,odebrał dowódca brygady płk Tadeusz Nastarowicz.

Historyczną przysięgę żołnierzy – ochotników na sztandar 2 LBOT zakończyła defilada pododdziałów oraz piknik na Błoniach. 

 

(2LBOT)