22 kwietnia 2024

Iga na podium

Przewodnik psa służbowego z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie wraz ze swoim czworonożnym podopiecznym owczarkiem niemieckim Igą zajęli III miejsce w rozegranych na Ukrainie Międzynarodowych Mistrzostwach Psów Służbowych.

 

Mistrzostwa odbywały się w dniach 10-12 maja w Tarnopolu i zgromadziły 11 drużyn z ośmiu krajów: Ukrainy, Mołdawii, Azerbejdżanu, Gruzji, Słowacji, Turcji, Bułgarii i Polski. O laur zwycięstwa walczyło aż 29 psów służbowych szkolonych do wyszukiwania materiałów wybuchowych, narkotyków i wyrobów tytoniowych.

Rywalizacja obejmowała cztery konkurencje w trzech kategoriach odpowiadających profilowi wyszkolenia psów. I tak zawodnicy z każdej kategorii musieli się zmierzyć z przeszukaniem bagażu, przeszukaniem samochodu osobowego, przeszukaniem samochodu ciężarowego i przeszukaniem pomieszczeń.

Rywalizacja była bardzo zacięta, a do zdobycia było 400 punktów. Zespół reprezentujący Polskę z owczarkiem niemieckim Igą zajął III miejsce (390 pkt.) w kategorii wykrywania wyrób tytoniowych ustępując nieznacznie zawodnikom z Mołdawii (390 pkt.) i Ukrainy (400 pkt.). Zespół mołdawski wykonał zadania o 30 sekund szybciej niż reprezentanci z Polski, co zdecydowało o ostatecznym rozkładzie miejsc na podium.

 

źródło: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

fot. Służba Celno-Skarbowa