26 kwietnia 2024

Ikony z granicy trafiły do muzeum

Izba Celna w Białej Podlaskiej przekazała do Muzeum Południowego Podlasia dwie zabytkowe, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku ikony. Podarowane malowidła w 2002 r. zatrzymali celnicy na przejściu drogowym w Sławatyczach.

 

We wtorek (16.12.) Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej poszerzyło kolekcję zabytków o dwa cenne eksponaty – ikony: Bogurodzicę i Pantokratora. Oba malowidła pochodzą prawdopodobnie z przełomu XIX i XX wieku i ze względu na czas powstania oraz posiadaną wartość artystyczną otrzymały miano zabytków. Wykonane w prowincjonalnych pracowniach obiekty zachowały się w dość dobrym stanie. Malowidła o wymiarach 23 x 30 cm powtarzają stare, malowane na desce wzory. Obie ikony stanowią przykłady sztuki cerkiewnej powstającej w XIX wieku na terenie Rosji
 
Zabytki zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy Służby Celnej pod koniec 2002 r. na przejściu granicznym w Sławatyczach. Obrazy próbował wwieźć do Polski obywatel Niemiec, który nie dopełnił obowiązku zgłoszenia ikon do kontroli celnej.
 
Przekazanie ikon do muzeum było możliwe dopiero po orzeczeniu przez sąd ich przepadku na rzecz skarbu państwa
 
Muzeum Południowego Podlasia posiada jeden z największych zbiorów ikon w Polsce. Sporą kolekcją tego typu malowideł może pochwalić się także Muzeum – Zamek w Łańcucie, któremu celnicy tylko w 2012 i 2013 r. przekazali 14 ikon.
 
 
 
źródło i fot Izba Celna w Białej Podlaskiej