Lubelscy Terytorialsi rozwijają współpracę ze Szwedami

W dniach 17-20 października br. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej gościła delegację oficerów i podoficerów ze Szwedzkiej Gwardii Krajowej (Hemvärnet). Zagraniczni partnerzy, min. obserwowali szkolenie zintegrowane lubelskich Terytorialsów na poligonie w Nowej Dębie, a także zapoznawali się z polskim sprzętem bojowym. To początek długofalowej współpracy ze Szwecją w zakresie obrony terytorialnej.

Reklamy

 

W dniach 17 – 20 października br., na zaproszenie dowództwa 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” miała miejsce wizyta przedstawicieli Szwedzkiej Gwardii Krajowej (Hemvärnet) – odpowiednika Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce.  Głównym celem tej wizyty była wymiana doświadczeń i zapoznanie się z zasadami, na których bazuje obrona terytorialna w naszym województwie. Podczas czterodniowej wizyty przedstawiciele Hemvärnet odbyli spotkania z kadrą kierowniczą lubelskiej brygady OT, poznali strukturę, zadania i zasady funkcjonowania brygady.

Ważnym punktem pobytu szwedzkiej delegacji była wizyta na poligonie w Nowej Dębie, gdzie na pasach taktycznych i strzelnicach obserwowano ćwiczenia żołnierzy 2 LBOT w ramach szkolenia zintegrowanego. Zaprezentowano również możliwości bojowe polskiego sprzętu, m.in. karabinka Grot, dronów Warmate oraz sprzętu optoelektronicznego.

Reklamy

Mjr Carl Johan Sallnas ze Szwedzkiej Gwardii Krajowej, pytany o wrażenia z wizyty na szkoleniu żołnierzy OT powiedział – „Jesteśmy pod wrażeniem rozmachu szkoleń oraz infrastruktury szkoleniowej na poligonie, a także sposobu w jaki szkoleni są żołnierze. Ponadto bardzo wysoko oceniamy zaangażowanie żołnierzy, dowódców i profesjonalizm instruktorów. Jesteśmy też pod wielkim wrażeniem sprzętu jakim dysponuje lubelska brygada, a także tempa i jakości procesu formowania brygady. Jest bardzo ważne, aby mieć nowy i dobry sprzęt, który odpowiada zadaniom, jakie stoją przed tego rodzaju formacją. Dzięki temu wojska te stają się pełnowartościowymi pododdziałami bojowymi.”

Lubelska brygada rozwija współpracę ze Szwedzką Gwardią Krajową już od ponad roku. Ostatnia wizyta robocza oficerów 2 LBOT w Szwecji miała miejsce w dniach 3-6 października br. Szwedzka Gwardia Krajowa to bardzo cenny partner, który może pochwalić się blisko 80-letnim doświadczeniem w zakresie obrony terytorialnej. W przyszłości planowane są wspólne szkolenia polskich i szwedzkich instruktorów, wymiana myśli i doświadczeń szkoleniowych związanych z obroną terytorialną. Zgodnie z koncepcją dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, każda brygada OT w Polsce będzie rozwijać współpracę w obszarze obrony terytorialnej z innym partnerem zagranicznym.

Przypomnijmy, w dniach 9 – 11 października br. w Warszawie, z inicjatywy Dowództwa WOT odbyło się pierwsze spotkanie dowódców formacji OT w ramach Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 13 państw, w tym Polski, dowódcy i reprezentanci formacji terytorialnych z regionu Europy Wschodniej oraz Północnej. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Zjednoczeni – Zwyciężymy”. Celem spotkania była wymiana informacji i doświadczeń.

 

źródło i fot. 2LBOT