14 lipca 2024

Lubelscy Terytorialsi wznowili nabór i szkolenia ochotników

Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej koronawirusem 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej wznowiła nabór i szkolenia podstawowe. W piątek, 3 lipca br. w szeregi brygady wstąpiło 51 nowych ochotników.

Reklamy

Lubelska Brygada OT powróciła do pełnej aktywności szkoleniowej. Ruszyły również szkolenia podstawowe dla kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. W piątek, 3 lipca br., w Lublinie, 51 nowych ochotników z województwa lubelskiego rozpoczęło szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”. W ten weekend w szeregi WOT wstąpi w sumie blisko 570 nowych ochotników z siedmiu województw.

– Chciałem zobaczyć, jak jest w wojsku. Zawsze chciałem wstąpić do wojska, a WOT okazał się fajnym rozwiązaniem, gdyż nie pozbawi mnie całego czasu. – mówi Przemysław z Lublina, na co dzień doradca klienta w markecie. Z kolei Emilia z Chełma, uczennica w klasie mundurowej mówi – Swoją przyszłość wiążę z wojskiem i chce iść na akademię wojskową. W obronie terytorialnej mam okazję sprawdzić się, to będzie dla mnie dobry test. Spodziewam się intensywnych ćwiczeń i dużego wysiłku.

Reklamy

Pierwszy dzień szkolenia to wcielenie, umundurowanie, odbiór ekwipunku i wyposażenia. Drugiego dnia ochotnicy zostaną poddani egzaminowi z w-f oraz testowi oceny potencjału sprawności fizycznej. Kolejne dni to nauka praktycznych umiejętności na poligonie w Nowej Dębie. Ochotnicy zapoznają się z podstawami  posługiwania się bronią, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, czy udzielania pierwszej pomocy medycznej. Ci, którzy pomyślnie przejdą szkolenie, 18 lipca br. złożą przysięgę wojskową, która odbędzie się na terenie jednostki wojskowej przy ul. Herberta 49 w Lublinie. Żołnierze OT będą rozwijać swoje umiejętności przez kolejne trzy lata.

Rekrutacja w szeregi 2 LBOT

Reklamy

Dla osób zainteresowanych służbą w szeregach 2 LBOT, które nigdy nie były w wojsku, w tym roku zaplanowano jeszcze 3 szkolenia podstawowe. Odbędą się one w następujących terminach: 17.07-01.08., 12-27.09., 21.11-06.12. oraz jedno szkolenie wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy w terminie od 03.10.

Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, powinni zgłaszać swoje kandydatury w najbliższej, względem miejsca zamieszkania, Wojskowej Komendzie Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin wizyty w WKU należy ustalać telefonicznie. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.

info i fot. 2LBOT