26 kwietnia 2024

Lubelskie: Raport podsumowujący szkolenia w ramach policyjnego projektu Hercule II 2007- 2013

Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie była uczestnikiem realizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie projektu Hercule II 2007 – 2013 współfinansowanego przez Unię Europejską. Program ten jest wdrażany przez Komisję Europejską oraz Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Głównym jego celem jest wymiana doświadczeń między służbami, w których kompetencjach leży troska o bezpieczeństwo finansowe Unii Europejskiej. Efektem wspólnych szkoleń jest raport podsumowujący, który doskonale nakreśla problem zwalczania i wykrywania tej przestępczości.

 
 
 
W ramach współfinansowanego projektu odbyło się szkolenie Przestępczość na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej w aspekcie prawnym i praktycznym- konsekwencje ekonomiczne, podłoże społeczne, taktyka, zwalczanie. Ze względu na wagę i istotę poruszanych problemów, spotkanie podzielono na dwa panele tematyczne, których realizacja będzie miała miejsce w dwóch odrębnych terminach:
1. Przestępczość nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi – przemyt i wykorzystywanie podrobionych znaków towarowych – 21-25.04.2013 r.,
2. Przestępczość na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej – analiza zjawiska defraudacji środków finansowych – 02-05.06.2013 r.,
 
Przeprowadzenie szkolenia w formie dwóch paneli tematycznych miało na celu wskazanie nowych metod i form popełniania przestępstw na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej, w szczególności oszustw w zakresie wykorzystywania funduszy unijnych oraz nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi (przemyt oraz podrabianie produktów i znaków towarowych).
 
Jeden z paneli dotyczył przestępstwa defraudacji i przywłaszczania środków pieniężnych uzyskiwanych w wyniku dotacji i funduszy ze środków finansowych Unii Europejskiej. W trakcie spotkania zostało wskazane podłoże społeczne rozwijającej się przestępczości na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej, ich rodzaj, sposób popełniania, możliwości prawne zwalczania przestępczego procederu. Pozwoliło to na podniesienie skuteczności zapobiegania i zwalczania przestępstwa oszustwa na szkodę Unii Europejskiej, a przede wszystkim na ich szybkie wykrywanie oraz efektywne zwalczanie. Wskazanie tendencji rozwojowych przestępstwa defraudacji środków finansowych ukazało z kolei zakres niezbędnego działania organów ścigania. Zostały wskazane również tendencje rozwojowe i społeczne istniejącego zjawiska defraudacji środków UE, przemytu i podrabiania wyrobów tytoniowych.
 
Zasadniczym elementem spotkania było poznanie przez funkcjonariuszy organów ścigania i organów celnych możliwości technologicznych koncernów tytoniowych, specyficzne cechy użytych materiałów oraz cech charakterystycznych znaków towarowych wykorzystywanych przez koncerny. Poznanie ścieżki technologicznej oraz produkcyjnej wyrobów tytoniowych zagwarantuje właściwą rozpoznawalność produktów autentycznych i podrobionych, użytych podrobionych znaków towarowych, a tym samym skuteczniejsze wykrywanie i zapobieganie przestępstwu oszustwa.
 
Zagadnienia teoretyczne zostało poparte praktycznymi przykładami spraw dotyczących zwalczania procederu nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi zrealizowanych przez Centralne Biuro Śledcze oraz Izbę Celną.
 
Głównym celem projektu jest wymiana doświadczeń między służbami, w których kompetencjach leży troska o bezpieczeństwo finansowe Unii Europejskiej, m.in. w zakresie przedstawienia najlepszych rozwiązań, wypracowania dobrych praktyk, a także nabycie umiejętności praktycznych w obszarze rozpoznawania i zwalczania przestępczości na szkodę Unii Europejskiej, przeciwko własności przemysłowej i przestępczości przemytu i podrabiania papierosów. Podobnie, niezwykle ważnym aspektem projektu jest również ulepszenie metod i narzędzi zwalczania i zapobiegania przestępczości, wspieranie możliwości operacyjnych zwalczania nadużyć finansowych na szkodę UE.
 
Efektem wspólnych szkoleń jest raport podsumowujący, który doskonale nakreśla problem zwalczania i wykrywania tej przestępczości
 
Szkolenie współfinansowane było przez Komisję Europejską (OLAF) w ramach programu Herkules II na lata 2007-2013 – program na rzecz wspierania działalności w dziedzinie ochrony interesów finansowych Wspólnoty (więcej informacji:
 
Materiał odzwierciedla punkt widzenia autora i Komisja Europejska (OLAF) nie jest odpowiedzialna za wykorzystanie informacji w niej zawartej. Treść zawarta w publikacji nie musi pokrywać się ze stanowiskiem lub opinią Komisji Europejskiej.
 
„Informacja zawarta w publikacji nie jest niezbędnym odzwierciedleniem stanowiska i opinii Komisji Europejskiej” („The information contained in this publication does not necessarily reflect the position or opinion of the European Commision”)
 
 
źródło: KWP w Olsztynie