23 grudnia 2024

Mieszkańcy Lubelszczyzny o gazie łupkowym

Zdecydowana większość mieszkańców Lubelszczyzny uważa, że wydobywanie gazu łupkowego będzie korzystne dla Polski, ich regionu i okolicy, w której mieszkają. Zwykle zjawiska na poziomie całego kraju mają wysokie poparcie, kiedy nie dotyczą nas bezpośrednio. W badaniu mieszkańców Lubelszczyzny uderza postrzeganie gazu łupkowego jako szansy nie tylko dla Polski, ale też własnego regionu i bezpośredniej okolicy zamieszkania.

Reklamy

Gaz łupkowy może być dla Lubelszczyzny ogromną szansą na rozwój, ale prace wydobywcze i ich konsekwencje będą bezpośrednio dotyczyły mieszkańców tych miejscowości, gdzie będzie on wydobywany. Dlatego Biuro Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Leny Kolarskiej – Bobińskiej zorganizowało w listopadzie 2011 roku spotkania informacyjne dla mieszkańców kilku gmin Lubelszczyzny, w których prowadzone są lub będą prace poszukiwawcze.

Jednocześnie na zlecenie Biura Poseł do PE prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej przeprowadzone zostały badania opinii mieszkańców Lubelszczyzny na temat gazu łupkowego. Badanie, na reprezentatywnej próbie 1000 osób, zrealizował w listopadzie TNS OBOP. Dla porównania opinii mieszkańców Lubelszczyzny z opinią ogółu Polaków wykorzystane zostały badania przeprowadzone przez CBOS (wrzesień 2011).

Reklamy

***

Raport z badania opinii publicznej »

***

Reklamy

Zdecydowana większość mieszkańców Lubelszczyzny uważa, że wydobywanie gazu łupkowego będzie korzystne dla Polski, ich regionu i okolicy, w której mieszkają.
Zwykle zjawiska na poziomie całego kraju mają wysokie poparcie, kiedy nie dotyczą nas bezpośrednio. W badaniu mieszkańców Lubelszczyzny uderza postrzeganie gazu łupkowego jako szansy nie tylko dla Polski, ale też własnego regionu i bezpośredniej okolicy zamieszkania. Na wydobywanie gazu łupkowego w okolicy miejsca zamieszkania zgadza się więcej mieszkańców Lubelszczyzny, niż mieszkańców Polski, których skutku wydobycia gazu łupkowego często nie będą dotyczyć.

Warto zwrócić uwagę, że mieszkańcy Lubelszczyzny mają na temat gazu łupkowego i jego konsekwencji dużo bardziej wyrobioną opinię niż mieszkańcy całej Polski.

Dyskutując o gazie łupkowym zwykle podkreśla się jego rolę dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy, a także konsekwencje dla środowiska i zdrowia ludzi. Również i w tych kwestiach mieszkańcy Lubelszczyzny mają wyrobione opinie. Świadczy o tym niski procent odpowiedzi „trudno powiedzieć”. Są to też opinie dużo bardziej pozytywne niż ogółu Polaków. Jedyną kwestią, której mieszkańcy Lubelszczyzny zdają się obawiać jest wpływ gazu łupkowego na środowisko. W tym przypadku blisko 1/5 mieszkańców Lubelszczyzny wyraża zaniepokojenie. Jednak i w tej kwestii opinie są dużo bardziej pozytywne niż mieszkańców Polski. Interesujące, że nie przekłada się to na ich negatywne opinie wpływie gazu łupkowego na zdrowie ludzi. 60% respondentów sądzi, że gaz łupkowy jest bezpieczny dla zdrowia, a 20% jest przeciwnego zdania.

***

WNIOSKI

Zainteresowania mieszkańców Lubelszczyzny gazem łupkowym wydaje się być dużo większe niż mieszkańców Polski. Szukają oni informacji i stąd niższy procent osób nie mających w wielu kwestiach zdania. Warto podkreślić, że zainteresowanie gazem łupkowym nie owocuje na Lubelszczyźnie obawami, a wręcz przeciwnie – bardziej pozytywnymi opiniami o konsekwencjach gazu łupkowego niż u ogółu Polaków.

***

Lena Kolarska-Bobińska
członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii
w Parlamencie Europejskim, Klub Polski EPL

______

* Badanie „Mieszkańcy Lubelszczyzny o gazie łupkowym”, TNS OBOP na zlecenie Biura Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej na 1000-osobowej próbie, listopad 2011
** Badanie „Wydobywać? Polacy o gazie łupkowym” dla CBOS, wrzesień 2011