Mircze: „Odjazdowa” propozycja biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Mirczu po raz drugi włącza się w ogólnopolską akcję pod hasłem „Odjazdowy bibliotekarz”. W tym roku rowerzyści wyruszą w piątek 7 czerwca.

Reklamy

Celem akcji jest integracja środowiska bibliotekarskiego, promowanie bibliotek i czytelnictwa, propagowanie roweru jako środka lokomocji i formy aktywnego spędzania wolnego czasu oraz walka ze stereotypem bibliotekarza. – Mimo wielu zmian, w potocznej opinii nadal jesteśmy postrzegani jako ludzie pracujący wyłącznie między regałami. Dlatego otwieramy się na nasze środowisko lokalne, by w zupełnie innych okolicznościach spotkać się z naszymi czytelnikami, a przy okazji poszukać nowych – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej Damian Otkała z mireckiej książnicy.

W pierwszej akcji, która odbyła się w Mirczu w ubiegłym roku, uczestniczyło około 20 osób, tym razem organizatorzy mają nadzieję na większa frekwencję. Trasa będzie dłuższa, a uczestnicy mireckiej wyprawy spotkają się z rowerzystami, skupionymi wokół zaprzyjaźnionej biblioteki w Dołhobyczowie. – Zapraszamy wszystkich, którzy razem z nami chcieliby w ciekawy i aktywny sposób spędzić wolny czas – zachęca Damian Otkała. Osoby do 16 roku życia mogą wziąć udział w rajdzie tylko pod opieką dorosłej osoby, a niepełnoletni powyżej 16 lat powinni mieć pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Górna granica wiekowa nie jest ustalona.

Zbiórka uczestników o 9.30 na placu przy bibliotece w Mirczu. Stąd maksymalnie 15-osobowe grupy przejadą przez Małków do Kryłowa, gdzie na wyspie przy zamczysku odbędzie się integracyjne ognisko z uczestnikami „Odjazdowego bibliotekarza” z Dołhobyczowa. W drodze powrotnej rowerzyści zatrzymają się przy zabytkowej kapliczce z figurą Św. Mikołaja w Kryłowie Kolonii. Powrót do Mircza jest planowany około 15.00. 

Zainteresowani tą propozycją nie muszą się wcześniej zapisywać. Wystarczy stawić się na starcie, mieć dobry humor i sprawny rower. Organizatorzy proszą też, by w miarę możliwości uwzględnić w ubiorze elementy w kolorze pomarańczowym, nawiązującym do logo akcji „Odjazdowy bibliotekarz”. Kilkadziesiąt koszulek zapewniają mireccy bibliotekarze. 

Źródło: ias24.eu