23 grudnia 2024

Mircze: W rocznicę odzyskania niepodległości

Główne uroczystości z okazji 94 rocznicy odzyskania niepodległości w Mirczu odbyły się przy pomniku Obrońców Ojczyzny. Po raz pierwszy wzięli w nich udział przedstawiciele powstałego niedawno Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych.

Reklamy

W niedzielny poranek 11 listopada uczestnicy obchodów zebrali się przed urzędem gminy, gdzie przed dwoma laty odsłonięto pomnik, upamiętniający ofiary walk o wolną Polskę na terenie gminy Mircze i Ziemi Hrubieszowskiej. Monument jest poświęcony m.in. bohaterom Powstania Styczniowego, w tym żołnierzom poległym w bitwie pod Mołożowem w maju 1863 roku, ofiarom I wojny światowej, bitew z 1 Armią Konną Siemiona Budionnego pod Modryniem, Rulikówką i Kryłowem z 1920 roku, a także kampanii wrześniowej z 1939 roku i późniejszych walk partyzanckich.

Do tych i innych ważnych wydarzeń z historii walk o niepodległość nawiązał w okolicznościowym wystąpieniu wójt gminy Mircze Lech Szopiński. Podkreślał, że współcześnie, najlepszym przejawem patriotyzmu i uszanowania wolnej Ojczyzny jest spokój i dobra praca na rzecz jej rozwoju.

Reklamy

Wyjątkową oprawą muzyczną uroczystości była pieśń patriotyczna wykonana przez Iwonę Laszuk z zespołu „Arabeska”, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Mieczu. Potem uczestnicy obchodów złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty.

Po części oficjalnej w kościele parafialnym została odprawiona uroczysta msza święta za Ojczyznę. Uroczystości zakończył program artystyczny, w wykonaniu gimnazjalistów z Samorządowego Zespołu Szkół w Mirczu, przygotowany pod kierunkiem nauczycieli Haliny Guziny, Bożeny Frąk i Rafała Piwkowskiego.

Reklamy

Władze samorządowe podczas obchodów, obok wójta Lecha Szopińskiego, reprezentowali m.in. przewodnicząca Rady Gminy Marta Małyszek i zastępca wójta Sławomir Marciniuk. Hołd ofiarom walk o niepodległość oddali też przedstawiciele organizacji kombatanckich, wszystkich placówek oświatowych, jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, nadleśnictwa, policji i straży granicznej, a także delegacje organizacji i stowarzyszeń.

W historycznych mundurach w uroczystościach wzięło udział sześciu członków Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych. Stowarzyszenie oficjalnie powstało jeszcze w ubiegłym roku, ale dopiero w tym roku po raz pierwszy w umundurowaniu i na koniach uczestniczyło w obchodach rocznicy odzyskania niepodległości. Jego członkowie wzięli też udział w uroczystościach z okazji święta 11 listopada, zorganizowanych w kościele garnizonowym w Hrubieszowie, transmitowanych przez TV Polonia.


Źródło: ias24.eu

Foto: UG Mircze