18 czerwca 2024

Moniatycze: Biblioteka jako miejsce dyskusji o sprawach lokalnych

Dnia 11 października 2013 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Moniatyczach odbyło się spotkanie z rodzicami i małymi dziećmi realizowanego w ramach projektu „Biblioteka jako miejsce dyskusji o sprawach lokalnych” prowadzonego przez Fundację Civis Polonus.

Reklamy

Celem spotkania było poznanie potrzeb rodziców, integracja w środowisku lokalnym oraz uświadomienie, że biblioteka może stać się miejscem centralnym spotkań i dyskusji o sprawach dla nasz ważnych, że jest to idealne miejsce do dialogu.  

W celu promocji wydarzenia zostały zamieszczone plakaty (sklep spożywczy, tablice ogłoszeń, w punkcie przedszkolnym) zostały również rozdane  zaproszenia (30 sztuk) do rodziców dzieci do 5 lat. Zostały też przeprowadzone wstępne konsultacje z rodzicami co do godziny spotkania i wspólnie zdecydowaliśmy, ze będzie to godzina 13.00 ponieważ dzieci o tej porze kończą zajęcia w przedszkolu. Biblioteka posiada swoją stronę na Facebooku, gdzie zamieszczamy aktualne wydarzenia z życia biblioteki i tam również  zostały zamieszczone szczegółowe informacje o spotkaniu.

Reklamy

Na spotkanie została zaproszona Katarzyna Sawicka – fizjoterapeuta, nauczyciel wychowania fizycznego, która opowiedziała rodzicom o wadach postawy u dzieci, a także zaproponowała zabawę integracyjną z chustą klanza.

W spotkaniu uczestniczyło dziewięcioro rodziców wraz ze swoimi dziećmi, gościły również Bibliotekarki z sąsiednich miejscowości oaz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Danuta Kloc – która prowadziła spotkanie, opowiadając o korzyściach z wyrażania opinii i potrzeb. Nasze spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia się i opowiedzenia kilku słów o sobie. Dla dzieci został przygotowany przyjazny kącik z grami i zabawami, rodzice mogli swobodnie się wypowiadać mając na oku dzieci. Organizując spotkanie chciałam aby rodzice poczuli się swobodnie  i dobrze, dlatego przygotowaliśmy słodki poczęstunek oraz kawę.

Reklamy

Rozpoczynając naszą dyskusje zapytaliśmy rodziców co chcieliby widzieć w bibliotece jak również co oni mogą dać (zaoferować) bibliotece.  Uczestnicy mówili o spotkaniach integracyjnych, o potrzebie wyjścia z domu i spotykania się na neutralnym gruncie, wyrazili chęć stworzenia koła zainteresowań dla dzieci jak również koła zainteresowań dla rodziców, chcieliby również pomagać innym (wolontariat). Rodzice uczestniczący w spotkaniu bardzo otwarcie wyrazili chęć pomocy bibliotekarce  przy organizowaniu  imprez i wydarzeń kulturalnych w bibliotece. Podzielili się swoimi zainteresowaniami i pasjami (tworzenie biżuterii, decoupage,  wizaż, kosmetyka, zajęcia ruchowe) oraz wyrazili chęć podzielenia się swoimi umiejętnościami.

Spotkanie trwało ok. 1.5 h. ustaliliśmy termin kolejnego spotkania, rodzice chcą się spotykać, rozmawiać, uczestniczyć w życiu swojej społeczności lokalnej.

 

Aneta Hołuj

GBP Moniatycze