24 maja 2024

Nie strzelam w Sylwestra

Coraz więcej osób deklaruje, że z uwagi na krzywdę zwierząt powstrzyma się od kupowania i odpalania petard i fajerwerków. Do wydarzenia na Facebooku dołączyło już ponad 18 000 osób! Tegoroczna akcja jest już czwartą

Huk sylwestrowych wystrzałów nie tylko straszy zwierzęta, ale i zabija je. Zwierzęta towarzyszące umierają na zawał bądź ulegają wypadkom, kiedy uciekają w panice. Wiele z nich gubi się swoim opiekunom. Hałas szkodzi również zwierzętom wolno żyjącym, niepokoi zwierzęta w lasach, a miejskie ptaki rozbijają się o fasady domów zdezorientowane wystrzałami. Włoskie statystyki mówią o kilkudziesięciu tysiącach zwierząt, które co roku są ofiarami sylwestrowej pirotechniki.

W komentarzach pod wydarzeniem na Facebooku uczestnicy dzielą smutnymi historiami zwierząt, których krzywdy w okolicy Sylwestra byli świadkami. Pamiętajmy też, że nierozsądna zabawa powoduje też wiele wypadków wśród ludzi. Na świecie wiele miast wprowadziło zakaz używania petard i fajerwerków, we Włoszech całkowity zakaz obejmuje kilkaset gmin i miejscowości.

 

Więcej:

https://www.facebook.com/events/689596464408004/?ref=ts&fref=ts

 

WM