Oferowali pracę, wyłudzali dane osobowe i zaciągali pożyczki. Oszuści tymczasowo aresztowani

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zatrzymali 28 letniego mężczyznę i 25 letnią kobietę. Podejrzani usłyszeli zarzuty oszustwa. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy młodzi ludzie wyłudzali dane osobowe, by później zaciągać pożyczki gotówkowe i kredyty.

Reklamy

 

Zatrzymanie dwojga młodych ludzi to efekt ustaleń policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie oraz dalsza współpraca w tym zakresie z funkcjonariuszami zajmującymi się zwalczaniem Cyberprzestępczości także z KWP w Lublinie.   

W ciągu mijającego tygodnia policjanci weszli do kilku mieszkań w Lublinie i okolicach miasta. W trakcie czynności ujawniono i zabezpieczono sprzęt komputerowy w postaci laptopów, telefonów komórkowych, dziesiątki kart telefonicznych, karty bankomatowe – podpisane nazwiskami osób pokrzywdzonych, dokumentację bankową, modulator głosu oraz pieniądze. Zatrzymano 28 letniego mężczyznę oraz 25 letnią kobietę. Oboje są mieszkańcami naszego województwa.

Jak wynika z ustaleń policjantów z KWP w Lublinie zatrzymani zamieszczali na portalach internetowych ogłoszenia fałszywych ofert pracy. W celu niezbędnych formalność związanych z podpisaniem umowy uzyskiwali dane osobowe zainteresowanych podjęciem pracy. Później, po wyłudzeniu takich danych wykorzystywali je do zaciągania pożyczek gotówkowych w instytucjach poza-bankowych. 

Wczoraj podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Lublin – Południe. Policjanci w dalszym ciągu pracują nad sprawą, analizują zabezpieczone dane. Na tę chwilę trudno oszacować dokładne straty na szkodę pokrzywdzonych z uwagi na zawiłość i wielowątkowość sprawy. Ma ona charakter rozwojowy.

Tylko w styczniu bieżącego roku w Lublinie policjanci przyjęli kilkanaście zawiadomień o wyłudzeniu danych osobowych. Podobne zawiadomienia wpłynęły do Policji także w innych województwach. Wszystkie te sprawy będą dokładnie analizowane.

Wczoraj podejrzani zostali doprowadzeni do sądu, który zastosował wobec nich tymczasowy areszt. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

 

źródło, wideo, fot. KWP Lublin