27 kwietnia 2024

OSP ze Starej Wsi na 8 miejscu w Polsce!

W sobotę 3.09.2011 r. w Koninie rozegrane zostały XIII Krajowe Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP). Świetnie w tych zawodach spisała się drużyna OSP ze Starej Wsi (Gmina Mircze), która przygotowana przez Piotra Guzinę oraz wsparciu Urzędu Gminy w Mirczu oraz wójta (strażaka) Lecha Szopińskiego, wśród 19 zespołów najlepszych w Polsce wywalczyła 8 miejsce!

i>Na zdjęciu – Reprezentacja OSP Stara Wieś podczas Mistrzostw Polski w Koninie.

Relacja Piotra Guziny

XIII Krajowe Zawody OSP rozegrane zostały w dniu 3 września 2011 r. w Koninie. Wzięło w nich udział po 19 drużyn męskich i żeńskich (mistrzowie poszczególnych województw i po trzy najlepsze drużyny z poprzednich zawodów krajowych).
Zawody krajowe rozgrywane są od 1964 r., co cztery lata. Dla nas był to debiut na zawodach tego szczebla i byliśmy prawdopodobnie pierwszą drużyną z naszego powiatu, która startowała w zawodach ogólnopolskich, (chociaż nie jestem tego pewny, bo może ktoś startował w latach siedemdziesiątych albo sześćdziesiątych).

Drużyna wystąpiła w składzie:

Dawid Mielniczuk,
Marek Umer,
Piotr Jędra,
Bartłomiej Kokowicz,
Henryk Furmańczuk,
Przemysław Kapciak,
Damian Mazur,
Emil Guzina,
Piotr Guzina.

Zajęliśmy ósme miejsce z ogólnym czasem 91,45. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Pobite zostały rekordy w ćwiczeniu bojowym, sztafecie pożarniczej i klasyfikacji łącznej. Dotychczasowy rekord w sztafecie pożarniczej, który wynosił 53,87 i należał od 2003 r. do OSP Parczew poprawiony został aż przez cztery jednostki i obecnie wynosi 53,08 s. (ustanowiła go OSP Wola Morawicka, woj. świętokrzyskie). OSP Lądek (woj. wielkopolskie) poprawiła rekord w ćwiczeniu bojowym – 32,82. Ta sama jednostka wygrała klasyfikację ogólną z rekordowym czasem – 86,02 s.

My osiągnęliśmy wynik na miarę naszych możliwości. Wprawdzie ćwiczenie bojowe na treningach wykonywaliśmy w czasie o blisko trzy sekundy lepszym, ale podczas startu doszły nerwy i trema, ale i równie dobrze mogliśmy osiągnąć czas gorszy od osiągniętego. W drużynie brak jest sprinterów, więc czas sztafety nie mógł być o wiele lepszy. Reasumując, ze startu jesteśmy zadowoleni, chociaż pozostał pewien niedosyt, ponieważ mogło być podium, przynajmniej w ćwiczeniu bojowym.
Dzięki bardzo za pomoc w treningach. Niestety niewiele mogłem z nich wykorzystać, bo po miesiącu coraz mniej zawodników zaczęło przychodzić na treningi, a w połowie sierpnia wyjazd na zawody stanął pod znakiem zapytanie, ale w końcu udało mi się ich jakoś zmobilizować i całkiem nieźle wystartowaliśmy. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam – Piotr Guzina

Klasyfikacja generalna zawodów:

1 miejsce OSP Lądek, woj. wielkopolskie 86,02 pkt.
2 miejsce OSP Smardzewice, woj. łódzkie 87,64 pkt.
3 miejsce OSP Raszowa, woj. opolskie 88,22 pkt.
4 miejsce OSP Dobrów, woj. wielkopolskie 88,97 pkt.
5 miejsce OSP Rudka, woj. mazowieckie 90,07 pkt.
6 miejsce OSP Łęczyce, woj. pomorskie 90,58 pkt.
7 miejsce OSP Jabłonica Polska, woj. podkarpackie 91,03 pkt.
8 miejsce OSP Stara Wieś, woj. lubelskie 91,45 pkt.
9 miejsce OSP Wola Morawicka, woj. świętokrzyskie 92,98pkt.
10 miejsce OSP Częstochowa Błeszno, woj. śląskie 93,75 pkt.
11 miejsce OSP Siedlnica, woj. lubuskie 94,12 pkt.
12 miejsce OSP Drzewce, woj. łódzkie 96,07 pkt.
13 miejsce OSP Przytkowice, woj. małopolskie z 96,50 pkt.
14 miejsce OSP Bierzgłowo, woj. kujawsko-pomorskie 96,78pkt.
15 miejsce OSP Rudka, woj. podlaskie 97,08 pkt.
16 miejsce OSP Żelazna, woj. opolskie 97,22 pkt.
17 miejsce OSP Ciepłowody, woj. dolnośląskie 104,00 pkt.
18 miejsce OSP Ostrowice, woj. zachodniopomorskie 106,01pkt.
19 miejsce OSP Jedwabno, woj. warmińsko-mazurskie 112,05 pkt.

***

HISTORIA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W STAREJ WSI – ze strony internetowej OSP

Ochotnicza Straż Pożarna w Starej Wsi powstała w 1921 roku z inicjatywy dziedzica dóbr Starowiejskich Bogdana Kicińskiego, nauczyciela Stanisława Maślanki oraz miejscowego społeczeństwa. W dyspozycji do akcji gaśniczych OSP posiadała 1 parę dworskich koni oraz ręczną sikawkę.

Po drugiej wojnie światowej w 1948 roku jednostka zostaje reaktywowana. W tym samym roku druhowie ochotnicy wraz z miejscowym społeczeństwem budują pierwszą remizo – świetlicę. W 1949 r. otrzymują pierwszą motopompę oraz komplet węży i umundurowania strażackiego. Do dyspozycji mają dwie pary koni miejscowych rolników.

W 1984 r. w czynie społecznym rozpoczyna się budowa nowej remizo – świetlicy, która zostaje oddana do użytku w roku 1987. W roku 1985 jednostka otrzymuje pierwszy samochód pożarniczy Star 25 oraz dwie motopompy PO – 5.

W 1991 roku z okazji 70lecia jednostki miejscowe społeczeństwo funduje jej sztandar. Praca druhów strażaków w Starej Wsi jest doceniona również na szczeblu samorządu gminnego. W 1997 r. Przez Radę Gminy w Mirczu zostaje zakupiony ciężki samochód pożarniczy marki Jelcz.

W 2000 roku za środki gminne i OW ZOSP RP w Lublinie jednostka pozyskuje motopompę PO-8 z silnikiem Tohatsu. W roku 2000 za zasługi w zwalczaniu klęsk żywiołowych, pożarów oraz miejscowych zagrożeń w 80- lecie założenia jednostki uchwałą Zarządu Głównego OSP w Starej Wsi zostaje odznaczona „złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa”.

W 2002 r. powstaje MDP chłopców a w 2005 MDP dziewcząt. W 2006 r. jednostka pozyskuje lekki samochód pożarniczy marki Ford. Jego zakup został sfinansowany ze środków, które zostały przekazane przez: Kółko Rolnicze w Starej Wsi, Urząd Gminy Mircze, ZG ZOSP RP, PZU oraz funduszy własnych jednostki.

W 2009 roku utworzona zostaje Kobieca Drużyna Pożarnicza.
Ochotnicza Straż Pożarna w Starej Wsi wielokrotnie zajmowała czołowe miejsca w zawodach sportowo –
pożarniczych zarówno na szczeblu gminnym, powiatowym jak i wojewódzkim.

Od roku 1948 funkcję komendanta kolejno pełnili:

Mielniczuk Józef
Miazga Józef
Mielniczuk Jan
Kseniuk Roman
Guzina Ryszard
Ślepko Wiesław
Kierepko Czesław
Tarnowski Jarosław
Malicki Krzysztof

Od roku 1948 funkcję prezesa jednostki kolejno pełnili:

Prus Władysław
Konik Mieczysław
Miazga Ryszard
Guzina Ryszard

Obecnie jednostka liczy 58 członków czynnych w tym 8 kobiet.

Aktualny skład Zarządu OSP w Starej Wsi:

Prezes – Guzina Ryszard
V – ce Prezes, Komendant – Malicki Krzysztof
V – ce Prezes – Mielniczuk Andrzej
Z- ca Komendanta – Karczmarczuk Arkadiusz
Skarbnik – Słomiany Piotr
Sekretarz – Mielniczuk Janusz
Gospodarz – Koń Stanisław
Członek Zarządu – Jędra Piotr

***

Opracował –
Marek A. Kitliński (mak)