19 lipca 2024

Oszukują na „podpisanie umowy o pracę”

Policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy podstępem wykorzystują osoby bezrobotne. Przestępcy pod pretekstem podpisania z takimi osobami umowy o pracę proszą o wysłanie na wskazane konto niewielkiej kwoty pieniędzy np. 1 złotówki, czy 1 grosza. Później zakładają konta internetowe na daną osobę, po czym zaciągają pożyczki i kredyty.

Reklamy

 

Policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy podstępem wykorzystują osoby bezrobotne. Zamieszczają ogłoszenia o pracę na portalach internetowych oraz  w lokalnych ogłoszeniach podając jedynie adres e-mail lub nr telefonu.

W trakcie dalszej korespondencji proszą o wykonanie przelewu na wskazane konto w celu weryfikacji danych. Są to drobne kwoty np. 1 złotówkę lub 1 grosz. W rzeczywistości przelew służy do otwarcia rachunku bankowego na daną osobę.

Reklamy

Potencjalny pracownik staje się tzw. słupem, a jego nowe konto służy później do wyłudzenia kredytu lub pożyczek. Do nowo założonego konta dostęp mają tylko przestępcy, a poszukujący pracy mają zadłużenie, którego faktycznie nie zaciągnęli.

Na terenie powiatu puławskiego już kilka osób padło ofiarą takiego działania. Oszuści zaciągają pożyczki i kredyty do 1 tys. złotych

Reklamy

 


Co robić, aby nie paść ofiarą działań oszustów?

 

· Pracodawca nigdy nie żąda dokonania przelewu „weryfikacyjnego”. Nie jest to potrzebne w procesie rekrutacji.

· Twoją ostrożność powinien wzbudzić brak możliwości kontaktu z firmą, brak danych teleadresowych.

· Nie przesyłaj zrzutu ekranu z bankowości internetowej;

· Nie podawaj danych, które nie są niezbędne do zatrudnienia.

· Przy podpisywaniu umów zwracaj uwagę na konieczność występowania klauzul ochrony danych osobowych;

· Potencjalny pracodawca powinien pytać o twoje wykształcenie, umiejętności oraz ukończone szkoły a nie o konta internetowe;

· Nie przesyłaj e-mailem skanu dowodu osobistego;

 

 

źródło: KWP Lublin