Pałace, dworki i zabytki powiatu hrubieszowskiego

HrubieszówCzumów

Reklamy

5 lipca 2009 roku w Ośrodku Kultury Regionalnej „Królewski Kąt” – Pałac w Czumowie, odbędzie się uroczysta promocja najnowszej książki Jana Kalisza pt. „Pałace, dworki i zabytki powiatu hrubieszowskiego”. Promocja połączona będzie z prezentacją dorobku powiatu hrubieszowskiego oraz spotkaniem z uczestnikami X Międzynarodowego Spływu Kajakowego BUG 2009.

W książce omówiono praktycznie wszystkie liczące się zabytkowe budowle powiatu – pałace: w Dołhobyczowie, w Czumowie, w Moroczynie, Oszczowie, Strzyżowie, Trzeszczanach, Gołębiu, Werbkowicach, Turkowicach, Hrubieszowie; dwory w: Gołębiu, Dziekanowie, Jarosławcu, Władzinie – Bokini, Hrubieszowie; zamek w Kryłowie oraz kościoły i cerkwie, młyny, spichlerze, kuźnie, zajazdy Hrubieszowszczyzny… Oprócz fotografii archiwalnych i aktualnych, w książce znajdziemy poezję Jana Polita i akwarele Heleny Piekarz oraz fotokopie dokumentów m. in. Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego, kart pocztowych, fotografii, szkiców.

Program uroczystości – początek o godz. 14.00:
– V-ce Starosta Powiatu Hrubieszowskiego Leszek Czerwonka zaprezentuje walory kulturoznawcze książki
– Jan Kalisz – autorska prezentacja
– wystąpienia zaproszonych gości
– degustacja potraw i napojów czumowskich własnej produkcji z prastarych receptur

***

Warto wspomnieć, że w przygotowaniu jest również nowa książka Jana Kalisza pt. „Hrubieszów mało znany”, która poświęcona będzie zabytkom Hrubieszowa, a autor poszukuje sponsorów jej edycji.

W opracowaniu można będzie znaleźć archiwalne plany oraz fotografie zabytkowych budowli znajdujących się ongiś i obecnie na terenie miasta Hrubieszowa.

Sponsorzy publikacji będą mogli liczyć na umieszczenie logo swojej firmy na okładce wydawnictwa, jak również, a może przede wszystkim na wdzięczność potomnych.

Hrubieszow LubieHrubie 2009