29 lutego 2024

Podrobione zabawki nie trafią do dzieci [ZDJĘCIA]

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Policji zabezpieczyli w jednym ze sklepów 300 sztuk podrabianych zabawek.

Reklamy

Kontrole prowadzone przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej i policjantów z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Gospodarczej Komendy Miejskiej Policji w Zamościu wymierzone były w nieuczciwych sprzedawców oferujących do sprzedaży zabawki z nielegalnie naniesionymi oznaczeniami znanych firm. 

W sklepie w Krasnobrodzie funkcjonariusze zabezpieczyli 300 takich zabawek, w tym: klocki, figurki, lalki i inne. O tym, że są to podróbki, świadczyły m.in.: niestaranne wykonanie i słaba jakość materiałów. Przykładowo z części zabawek schodziła farba, a klocki nie były dokładnie spasowane.

Reklamy

­

Ale jakość wykonania to nie jedyny problem. Badania laboratoryjne KAS potwierdzają, że podrabiane zabawki zawierają często niedozwolone lub zagrażające zdrowiu substancje chemiczne, w tym np. podwyższone stężenie ftalanów. Co trzecia zabawka przebadana w 2021 r. w laboratoriach celno-skarbowych i laboratorium Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawierała niedozwoloną ilość szkodliwych substancji. 

Za wprowadzanie do obrotu podrabianych towarów, gdy osoba uczyniła sobie z tego stałe źródło dochodów, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.

­

­

info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie


Zobacz też:

Tragiczny wypadek. Zginął 19-letni motocyklista [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tragiczny wypadek. Zginął 19-letni motocyklista [ZDJĘCIA, WIDEO]


Zerknij na Instagram →