Policja: Przed nami długi weekend – uważajmy na drogach! Akcja „Bezpieczny weekend”

Przed nami długi weekend. Duża grupa zmotoryzowanych osób wyruszy w trasy. To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców, rowerzystów i pieszych. W tym czasie policjanci ruchu drogowego będą prowadzili działania „Bezpieczny weekend”.

Reklamy

Przed nami długi weekend. Duża grupa zmotoryzowanych osób wyruszy w trasy. To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców, rowerzystów i pieszych. W tym czasie policjanci ruchu drogowego będą prowadzili działania „Bezpieczny weekend”. Podczas planowanych działań, oprócz kontroli prędkości, policjanci pełniący służbę na drogach zwrócą też szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących oraz sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci.
 
Stróże prawa będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących szczególnie na trasach wylotowych z miast, na drogach krajowych. Pamiętajmy! Niezależnie od pokonywanej odległości, kierujący powinien zawsze prowadzić pojazd zgodnie z przepisami prawa. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. Prowadząc pojazd, odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.
 
Ładna pogoda jest również okazją do weekendowych wypraw rowerowych. Planując takie wyprawy po drogach publicznych, musimy pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Kierowcy samochodów muszą być świadomi, że rowerzysta należy do niechronionych uczestników ruchu drogowego, lecz mimo to ma takie same prawa na drodze jak kierowcy innych pojazdów. Rowerzyści zaś są obowiązani do bezpiecznej i zgodnej z przepisami jazdy, tak aby siebie i innych nie narażali na wypadek.
 
Kilka praktycznych rad przed wyjazdem w trasę:
•Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.
•Dokładnie zaplanować trasę podróży.
•Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!
•Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę.
•Apelujemy także do motocyklistów o rozwagę i bezpieczną, zgodną z przepisami, jazdę. Niech nadmierna prędkość i brawura nie staną się przyczyną kolejnej tragedii.
 
 
źródło: KWP Lublin (R.L.R.)