23 kwietnia 2024

Policjanci kontrolują maszyny rolnicze

Na drogach, szczególnie lokalnych możemy zaobserwować wzmożony ruch kombajnów oraz ciągników ze specjalistycznymi przyczepami. Zderzenie z takim sprzętem może być bardzo groźne w skutkach. Dlatego też policjanci prowadzą wzmożone kontrole apelując jednocześnie o zachowanie na drodze szczególnej ostrożności.

 

W czasie intensywnych prac polowych na drogach możemy napotkać maszyny rolnicze, które z uwagi na swoje gabaryty znacznie utrudniają poruszanie się innym uczestnikom ruchu drogowego, mogą stać się również niebezpieczne. Zderzenie pojazdu osobowego, czy motocyklisty z hederem kombajnu najczęściej kończy się dla kierujących czy też pasażerów utratą zdrowia, a nawet życia.

W trosce o bezpieczeństwo osób poruszających się po drogach powiatu zamojskiego policjanci z ruchu drogowego prowadzą wzmożone kontrole maszyn rolniczych oraz osób siedzących za ich kierownicą. Mundurowi sprawdzają stan trzeźwości kierowców oraz niezbędne kwalifikacje. Kontrolują również stan maszyn – ich oświetlenie oraz układ hamulcowy, nie mogą one bowiem zagrażać innym uczestnikom ruchu drogowego. Działania policjanci prowadzą w szczególności na terenach wiejskich, gdzie najczęściej można spotkać kombajny i ciągniki z przyczepami.

Zamojska policja apeluje o rozwagę i ostrożność. Żniwa to czas, kiedy dochodzi do większej liczby kolizji czy wypadków z udziałem pojazdów rolniczych. W ostatnim czasie również na terenie naszego powiatu w zderzeniu z kombajnem zginęła młoda kobieta. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania w szczególności podczas wyprzedzania lub też wymijania tego typu maszyny. Czasami, by wyminąć pojazd rolniczy nie wystarczy tylko zwolnić, niekiedy trzeba także zjechać na pobocze albo nawet opuścić drogę na czas przejazdu ogromnej maszyny.

Apelujemy również do właścicieli maszyn rolniczych – przed wyjazdem na drogę należy bezwzględnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. Kierujący tego typu sprzętem muszą pamiętać, że podczas jazdy po drogach publicznych nie mogą zagrażać innym kierowcom.

 

źródło i fot. KMP Zamość