22 lutego 2024

Ponad 2000 sztuk podróbek z Chin

Podrobioną odzież wykryła lubelska Krajowa Administracja Skarbowa. Blisko 2,3 tys. szt. podróbek znajdowało się wśród 23 ton odzieży, która pochodziła z Chin i miał trafić na Ukrainę.

Reklamy

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Chełmie przeprowadzali kontrolę w magazynie czasowego składowania towarów, należącym do jednej z firm z powiatu chełmskiego. Weryfikując partię odzieży z Chin – która przyjechała w tranzycie do Polski, a docelowo miała trafić na Ukrainę – funkcjonariusze nabrali podejrzeń, że cześć odzieży może być podrabiana. Zdecydowali zatem o przeprowadzeniu szczegółowej rewizji całej partii towaru. Do sprawdzenia było prawie 23 tony odzieży.

Z tej ogromnej ilości funkcjonariusze wyodrębnili blisko 2,3 tys. szt. różnego rodzaju ubrań, na których bezprawnie umieszczone były znaki towarowe zastrzeżone na rzecz znanych firm.

Reklamy

Podejrzenia funkcjonariuszy zwróciła m.in. bardzo niska cena niektórych elementów odzieży. Choć ubrania sygnowane były markowymi znakami towarowymi, to z faktur wynikało, że kosztują około 2 zł za sztukę. Także jakość wykonania i sposób pakowania znacząco odbiegały od standardów produktów oryginalnych. Odzież nie posiadała np. oryginalnych etykiet, miała niestaranne przeszycia, nierówne szwy i niekształtne litery. Dodatkowo, zamiast w eleganckich jednostkowych opakowaniach znajdowała się w zbiorczych workach.

Zakwestionowany przez funkcjonariuszy towar to komplety do spania i piżamy. Na wszystkich bezprawnie umieszczone zostały chronione znaki towarowe koncernu z branży rozrywkowej, będącego producentem i dystrybutorem znanych filmów fabularnych i animowanych.

O zdarzeniu funkcjonariusze KAS poinformowali kancelarię prawną reprezentującą właściciela praw do znaków towarowych, która potwierdziła, że towar jest podrabiany. Właściciel znaku towarowego zdecydował się podjąć kroki prawne wobec sprawców zaangażowanych w transport towarów, tj. złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oraz wniosek o ściganie.

Za wprowadzenie do obrotu towarów naruszających prawa własności przemysłowej sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do lat 2.

­

info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie