15 czerwca 2024

Prezydent RP wyróżnił 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej

2 maja 2019 r. z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Prezydent RP Andrzej Duda wyróżnił 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej wręczeniem flagi państwowej.

Reklamy

 

Podczas uroczystości na dziedzińcu Belwederuw Warszawie, z udziałem najwyższych władz państwowych,wojskowych, oraz środowisk kombatanckich i zaproszonych gości, Prezydent RP Andrzej Duda wyróżnił 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej wręczeniem flagi państwowej. Flagę z rąk Prezydenta odebrał dowódca lubelskiej brygady płk Tadeusz Nastarowicz.

O tym jak ważne jest to wyróżnienie niech świadczą słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy: „Eksponujcie ją Państwo z dumą i radością – jako manifestację oddania Polsce i wyraz naszej tożsamości. Jako symbol wspaniałego dorobku naszego narodu (…). Biało-czerwona flaga jest jednym z najczcigodniejszych symboli Rzeczypospolitej. Jednoczy onai umacnia naszą polską wspólnotę. Jest świadkiem historii ojczystej oraz znakiem patriotyzmu i tożsamości narodowej”.

Reklamy

Z kolei dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz podkreślił,„że wyróżnienie to jest dla nas – wszystkich żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnejszczególne, to docenienie bardzo dużego wysiłku jaki na co dzień w swoją służbę wkładają żołnierze z lubelskiej brygady”.

Prezydent Andrzej Duda wyróżnił wręczeniem flagi 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej, jako instytucję szczególnie zasłużoną w działalności społecznej i kulturalnej orazrozpowszechniającą patriotyzm.

Reklamy

Podstawą wręczenia flagi jest ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych. Zwyczaj wręczania flag zapoczątkowany został w 2007 r. Flaga przyznawana jest min. wyróżniającym się organizacjom,instytucjom jednostkom wojskowym.

 

(info i fot. 2LBOT)