Próbował przekroczyć granicę „na podwójnym gazie” i skorumpować funkcjonariusza

Ponad 2 promile alkoholu miał w swoim organizmie obywatel Ukrainy zatrzymany przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie drogowego przejścia granicznego w Dorohusku. Tuż przed zatrzymaniem, mężczyzna próbował przekupić funkcjonariusza.

Reklamy

 

Uwagę funkcjonariusza SG pełniącego służbę na przejściu granicznym, na kierunku wyjazdowym z kraju, przykuł kierowca samochodu ciężarowego od którego wyczuł on woń alkoholu. Funkcjonariusz podejrzewając, iż kierowca tira może być pod wpływem alkoholu uniemożliwił mu dalsze prowadzenie pojazdu.

Obawy co do stanu trzeźwości mężczyzny, potwierdziło badanie alkomatem, jak się okazało 57-letni ob. Ukrainy miał w swoim organizmie – ponad 2 promile alkoholu. Dodatkowo, kierowca usiłował wręczyć funkcjonariuszowi SG korzyść majątkową, w postaci banknotu o nominale 100 zł, w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Podróżnemu zależało na tym, aby funkcjonariusz odstąpił od zatrzymania go za popełnione przestępstwo. Funkcjonariusz pieniędzy nie przyjął a o próbie korupcji powiadomił swoich przełożonych.

Nietrzeźwy kierowca został zatrzymany zaś w przedmiotowej sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze. Obywatel Ukrainy, po tym jak już wytrzeźwiał, za próbę korupcji funkcjonariusza poddał się dobrowolnie karze 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, natomiast za jazdę pod wpływem alkoholu, poddał się karze 4 lat zakazu poruszania się po drogach publicznych oraz 5 tyś. zł. wpłaty na fundację.

 

źródło i fot. NOSG