18 lipca 2020 r. w Lublinie miała miejsce kolejna przysięga żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Reklamy

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 49 ochotników z Lubelszczyzny, którzy zasilą teraz szeregi pięciu batalionów wchodzących w skład lubelskiej brygady OT. W związku z pandemią i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi, przysięga odbyła się bez udziału gości i lokalnej społeczności, a jedynie w wąskim gronie najbliższych członków rodziny.

Wyrazy uznania i podziękowania dla żołnierzy składających przysięgę skierował w liście minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak – „ żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej swoją postawą i skutecznym działaniem wielokrotnie potwierdzili  zasadność powołania  nowej formacji. Ostatnie tygodnie i miesiące to walka z pandemią w ramach operacji „Odporna Wiosna”, a także usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Składając przysięgę wojskową deklarujecie, że tak samo jak Wasi starsi stażem koledzy ruszycie na pomoc potrzebującym
w myśl credo: „Zawsze Gotowi Zawsze Blisko”
– czytamy w liście.

Reklamy

Żołnierze, którzy dziś zasilili szeregi 2 LBOT to mieszkańcy naszego regionu – uczniowie, studenci, osoby pracujące w różnych zawodach. Połączyła ich chęć sprawdzenia swoich sił, zdobycia wojskowych kompetencji, a przede wszystkim chęć służenia społeczności z której się wywodzą.

„Mundur to nie tylko wygląd, to przede wszystkim ciężka praca fizyczna i psychiczna, trzeba być bardzo zdyscyplinowanym, podporządkowanym i działać w grupie” – powiedziała tuż po przysiędze szer. Emilia Sadowska – uczennica technikum. Natomiast szer. Tomasz Bańczorowski – urzędnik, dodał: „od małego interesowałem się wojskiem oraz mundurem, tak też zostałem wychowany. W tym roku podjąłem studia podyplomowe na Akademii Sztuki Wojennej i to też zmotywowało mnie do założenia munduru, jak również chęć spróbowania się czy podołam”.

Była to pierwsza przysięga lubelskich Terytorialsów, po dłuższej przerwie spowodowanej koronawirusem i 25 w historii 2 LBOT. Warto podkreślić, że po raz pierwszy ceremonia zaprzysiężenia została zorganizowana na terenie kompleksu koszarowego przy ul. Droga Męczenników Majdanka 70 w Lublinie, gdzie już po wakacjach 2 Lubelska Brygada OT przeniesie swoją siedzibę.

źródło i fot. 2LBOT