Pytania o wizy

Hrubieszów Poseł do Parlamentu Europejskiego Lena Kolarska-Bobińska wraz z posłem Pawłem Zalewskim 9 września 2009 roku złożyła do Komisji Europejskiej pytania dotyczące złagodzenia wymagań wizowych dla obywateli m.in. Ukrainy, Białorusi czy Mołdowy.

Reklamy

***

Wschodnie rejony Polski powinny stać się bramą Unii Europejskiej, a nie murem, którym odgradzamy się od naszych sąsiadów – to było hasło Leny Kolarskiej Bobińskiej głoszone w kampanii wyborczej wiosną 2009 w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego.
Obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego Lena Kolarska-Bobińska wraz z posłem Pawłem Zalewskim 9 września 2009 roku złożyła do Komisji Europejskiej pytania dotyczące złagodzenia wymagań wizowych dla obywateli m.in. Ukrainy, Białorusi czy Mołdowy.

Reklamy

Rozszerzenie strefy Schengen w 2007 roku oznaczało konieczność zaostrzenia wymagań wizowych dla obywateli państw jak Białoruś, Mołdowa, Rosja, czy Ukraina. Odbiło się to negatywnie na kontaktach z tymi państwami, współpracy transgraniczną, kontaktach międzyludzkich czy handlu. Szczególnie dotkliwie odczuli to mieszkańcy Lubelszczyzny, bezpośrednio graniczącej z Białorusią i Ukrainą.

Zadane przez posłów pytania dotyczą działań planowanych w kwestii ruchu bezwizowego dla wybranych państw Europy Wschodniej, terminów przygotowania tzw. map drogowych dla ruchu bezwizowego, zniesienia opłat za wizy dla państw Partnerstwa Wschodniego oraz warunków obniżenia przez UE cen wiz Schengen dla obywateli Białorusi.

Zobowiązują one Komisję do udzielenia informacji w ciągu 1,5 miesiąca.

BIURO POSEŁ DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
PROF. LENY KOLARSKIEJ-BOBIŃSKIEJ

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009