23 grudnia 2024

Region: Uwaga na niebezpieczny alkohol

Podczas kontroli w Lublinie funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali busa, w którym znajdowało się 3 tys. litrów alkoholu niewiadomego pochodzenia. Alkohol był w nieoryginalnych opakowaniach, bez polskich znaków akcyzy. Uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego wynoszą 135 tys. złotych.

Reklamy

Zdarzenie miało miejsce dzisiaj (11.06) na obrzeżach Lublina – na drodze krajowej z Lublina do Radomia. W trakcie rutynowej kontroli funkcjonariusze celni z komórki zwalczania przestępczości zatrzymali busa na łódzkich numerach rejestracyjnych. Wewnątrz znajdowały się kartonowe pudła, a w nich plastikowe pojemniki z alkoholem (litrowe i pięciolitrowe). Towarem maskującym dla nielegalnego alkoholu były rolki z wełną mineralną.

Po rozładunku busa okazało się, że w 800 plastikowych bańkach znajduje się w sumie 3 tys. litrów alkoholu niewiadomego pochodzenia. 

Reklamy

Jak ustalili funkcjonariusze celni nielegalny alkohol przewożony był z Łodzi i miał trafić do odbiorcy w okolicach Lublina.

Przesłuchany przez funkcjonariuszy kierowca pojazdu nie chciał składać żadnych wyjaśnień w sprawie. Na poczet grożącej mu kary celnicy zatrzymali busa, którym mężczyzna przewoził alkohol.  Dalsze postępowanie w sprawie będzie prowadził Urząd Celny w Lublinie.

Reklamy

Próbki alkoholu zostaną przebadane w laboratorium celnym, co pozwoli na ustalenie, czy nie mamy do czynienia z odkażanym spirytusem. 

***
Już jakiś czas temu Służba Celna, we współpracy m.in. z Polskim Przemysłem Spirytusowym, rozpoczęła akcję informacyjną ostrzegającą przed kupowaniem alkoholu z nieznanych źródeł. Ma ona na celu uświadomienie społeczeństwu niebezpieczeństw związanych z obrotem nielegalnym alkoholem, który z uwagi np. na możliwą zawartość metanolu, może być śmiertelnie niebezpieczny.

Jak powiedział w rozmowie m.in. z przedstawicielami Służby Celnej Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego „prowadzone badania pokazały, że większość nielegalnego rynku stanowi alkohol wyprodukowany z odkażonego spirytusu przemysłowego, używanego np. do produkcji płynu do spryskiwaczy czy podpałki do grilla. Jego konsumpcja jest jak gra w rosyjską ruletkę. Odkażany alkohol zawiera całą gamę szkodliwych substancji chemicznych, począwszy od trującego metanolu, poprzez glikol i pozostałości skażalników, aż po toksyczny chloroform. Jego regularne spożywanie może być przyczyną wielu schorzeń.”

 

źródło: SCRP