20 grudnia 2024

Robot pirotechniczny dla lotniczego przejścia granicznego w Świdniku

25 stycznia, Nadbużański Oddział Straży Granicznej z lotniczego przejścia granicznego wzbogacił się o robota pirotechnicznego nowej generacji zakupionego z funduszy Wojewody lubelskiego.

Reklamy

 

W terminalu odpraw lotniczego przejścia granicznego w Świdniku miało miejsce przekazanie robota pirotechnicznego IBIS zakupionego przez Wojewodę lubelskiego na rzecz funkcjonariuszy NOSG z Placówki w Lublinie.

– Robot został zakupiony dla Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, z myślą o bezpieczeństwie podróżnych na terenie lotniska w Świdniku. Dziękuję za dotychczasową służbę i proszę o dalsze zapewnienie bezpieczeństwa podróżnych w przejściach granicznych w tym również w na terenie lotniczego przejścia granicznego w Świdniku – powiedział wojewoda Przemysław Czarnek.

Reklamy

Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Jacek Szcząchor dziękując wojewodzie podkreślił, że funkcjonariusze Straży Graniczni są obecni już nie tylko na samej linii granicy państwa ale również wewnątrz kraju, realizując cały szereg ustawowych zadań, związanych również z bezpieczeństwem podróżnych.

 

Informacja dot. właściwości sprzętu:

Reklamy

Robot IBIS jest przeznaczony do prowadzenia działań pirotechnicznych i rozpoznania, a w  lotniczych przejściach granicznych wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku ujawnienia pozostawionego na lotnisku bagażu lub innego podejrzanego przedmiotu. W takim przypadku za pomocą robota można rozpoznać niebezpieczny przedmiot, wywieźć go w wyznaczone miejsce,   a następnie dokonać neutralizacji zagrożenia. Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń robot może być również wykorzystywany do prowadzenia rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych.

Robot IBIS to w pełni polska konstrukcja, opracowana przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów w Warszawie. Przy wadze wynoszącej 300 kg charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami trakcyjnymi (6 niezależnie sterowanych kół) i dużą prędkością (do 10 km/h). Zasilające go akumulatory zapewniają ponad 4 godziny bezprzewodowej pracy urządzenia, przy odległości pomiędzy robotem a sterującym nim operatorem wynoszącej do 1000 m. Ramię robota ma zasięg ponad 3 m i pozwala na podnoszenie przedmiotów ważących do 70 kg, co jest szczególnie istotne przy wadze bagażu rejestrowanego, która na rejsach transatlantyckich może wynosić ponad 30 kg.

Obecnie, tego typu duże roboty pirotechniczne wykorzystywane są już na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Modlinie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi oraz w Rzeszowie – Jasionce.


źródło, wideo, fot. NOSG

Lektor: ppłk SG Piotr Dumicz – Komendant Placówki NOSG w Lublinie