23 grudnia 2024

Rozstrzygnięcie Przeglądu Fotografia Prasowa. Zamość 2015

141 fotografii od dziennikarzy, reporterów, fotoreporterów, freelancerów, fotografów zgłoszono do zorganizowanego Przeglądu „Fotografia Prasowa. Zamość 2015”. W sumie nadesłano 21 zestawów (99 prac) i 42 fotografie pojedyncze 20 autorów.

Reklamy

 

W przeglądzie wybrano najlepsze, najciekawsze, najbardziej poruszające fotografie prasowe. Oceny nadesłanych zdjęć dokonało Jury: Marek Jawor, Andrzej Pogudz, Stanisław Orłowski i Szymon Łyciuk.

Nadesłane prace oceniano stosując system punktowy. Każdy z czterech członków komisji konkursowej mógł przyznać pracy, lub zestawowi prac, od 1 do 10 punktów. Suma punktów przyznanych przez wszystkich jurorów decydowała o klasyfikacji końcowej. Oceny członków komisji były raczej spójne, świadczy o tym fakt, że zwycięski zestaw otrzymał aż 39 punktów na 40 możliwych.

Reklamy

– ” Na zorganizowany przez Zamojskie Stowarzyszenie Dziennikarzy przegląd „Fotografia prasowa. Zamość 2015” zgłosiło prace 20 autorów. Oprócz zdjęć pojedynczych nadesłane zostały liczne zestawy. Wśród nich znalazło się wiele prac o charakterze portretowym, w tym ciekawa, przedstawiająca punka, fotografia Waldemara Brzyskiego i portret Krzysztofa Zanussiego autorstwa Pawła Nowaka. Drugą tendencją tematyczną są zdjęcia z wydarzeń kulturalnych: uroczystości, rekonstrukcji militarnych, pokazów, koncertów, spektakli i wydarzeń sportowych. Właśnie takie zdjęcia prezentują min. Daniel Czubara, Wojciech Kowalski, Piotr Błażewicz, Jan Cios i Wojciech Kapuściński (jego fotoreportaż z meczu zaskakuje ciekawą interpretacją). Innymi pracami zasługującymi na uwagę są zestawy poruszające tematykę społeczno-polityczną m.in. fotoreportaż Andrzeja Bąka czy dokumentujący pobyt w Zamościu kandydata (jeszcze wtedy) na prezydenta Andrzeja Dudy interesująco przedstawiony przez Tadeusza Adamczuka. Można stwierdzić, że przegląd został zdominowany przez tematykę dotyczącą wydarzeń lokalnych. Wyjątkiem od tej reguły są min. dwa zestawy Wojtka Lembryka „Święto Epifanni – Jordanu” i „Batumi –dzieci” – obydwa niezwykle interesujące. Liczba autorów i ilość prac, gdzie dominują fotografie dobre i bardzo dobre wydaje się potwierdzać słuszność inicjatywy, jak i dobrze wróżyć przeglądowi na przyszłość” – podsumowuje juror Przeglądu Andrzej Pogudz prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Laureatów Przeglądu poznamy podczas wernisażu wystawy pokonkursowej. Odbędzie się on 10. lutego o godz. 17:00 w Zamojskim Domu Kultury w Zamościu, wstęp wolny.

Reklamy

Wystawa będzie prezentowana w ZDK-u przez 3 tygodnie, do 2 marca. Później, zainteresowane placówki, urzędy, organizacje z terenu województwa lubelskiego, będą mogły ją nieodpłatnie wypożyczyć od organizatora – Zamojskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Wyróżnione prace będzie można oglądać również w cyfrowym katalogu wystawy.

Najlepsze prace, wybrane przez Jury, zostaną nagrodzone. Szczególne podziękowania kierujemy do Sponsora Głównego: PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa spółka z o.o. w Zamościu. Wydarzenie odbywa się przy współpracy z województwem lubelskim i Miastem Zamość.