22 lutego 2024

„Serce za kratami” i „Astral Con-Takt” już w ten weekend w Chatce Żaka!

W najbliższy weekend zapraszamy Was na dwa projekty przygotowane przez laureatów „Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka” – wernisaż wystawy z wydarzeniami towarzyszącymi „Serce za kratami” (26.11.) i koncert muzyki współczesnej „Astral Con-Takt” (28.11.).

Reklamy

Ogromnie miło obserwować jak projekty naszych stypendystów wzbogacają życie kulturalne Lublina. Właśnie zakończyliśmy mini festiwal „RETROspekcje”, a już mam przyjemność zaprosić Państwa na dwa kolejne wydarzenia czyli „Serce za kratami” i „Astral Con-Takt”. Dwa bardzo różne projekty pod względem tematyki, klimatu czy środków wyrazu, jednak łączy je jedno – energia młodych ludzi, którzy chcą realizować własne rzeczy i pokazywać je światu – mówi Izabela Pastuszko, Dyrektor ACKiM UMCS Chatka Żaka.

W najbliższy piątek (26 listopada) o 16:00 zapraszamy na „Serce za kratami”.

Reklamy

Serce za kratami to projekt realizowany z myślą o więźniach politycznych na Białorusi. Głównym jego punktem jest wystawa „Serce za kratami”, na którą składają się rysunki, poezja i cytaty z listów z więzienia, wysyłane przez uwięzionych do krewnych i bliskich. W dniu otwarcia wystawy uczestnicy będą mogli wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących, m.in. warsztatach plastycznych, prelekcjach i koncercie – dodaje Darya Lazouskaya, twórczyni projektu.

Wystawa będzie dostępna w dniach 26.11. – 01.12. 2021 r.

Harmonogram wydarzenia
16:00 – Pocztówki dla więźniów – warsztaty linorytu Aleny Hrybianchuk
18:00 – The protest Movement  in Belarus 2020/21– prelekcja Nasty Kozhemyakinej
18:30 – Poezja w proteście– prelekcja Natalii Rusieckiej
19:00 – Mural Protestu– spotkanie z artystką Aleną Hrybianchuk
19:30  – Wernisaż wystawy – wernisaż wystawy
20:00 – Koncert muzyki białoruskiej – Yana Rechkina, Julia Melikhava, Oksana Starun

Miejsce: ACKiM UMCS Chatka Żaka, foyer obok Małej Sali Widowiskowej/Mała Sala Widowiskowa

W niedzielę (28.11.) o 17:00 zapraszamy Was na „Astral Con-Takt”.

„Astral Con-Takt” to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie kulturalne, zainicjowane poszukiwaniami nowych, zaskakujących i niepokojących brzmień i kreatywnych rozwiązań artystycznych. Jego główną ideą jest synteza tradycyjnej muzyki klasycznej z estetycznymi utopiami muzyki współczesnej – dodaje Michał Miszczenkow, twórca projektu.

Podczas koncertu usłyszymy:
-kompozycję B. K. Przybylskiego pt. „Astral Con-Takt”, przeznaczoną na kwintet akordeonowy oraz theremin – tajemniczy, niesamowity instrument „bezdotykowy”, który zabrzmi w Lublinie po raz pierwszy;
– utwór A. Krzanowskiego „Audycja IV” – na głos recytujący, syrenę, talerze, akordeon i taśmy, cechujący się nowoczesnym językiem kompozytorskim, a zarazem romantycznym emocjonalizmem;
– kompozycję K. Olczaka „Chanson” na akordeon i środki elektroniczne;
– utwór M. Mishchenkova „Echo” na theremin, duet akordeonowy, cymbały i taśmy, wyróżniony w 2021 r. na międzynarodowym konkursie kompozytorskim Sinfonietta per Sinfonietta w Krakowie.

Miejsce: ACKiM UMCS Chatka Żaka, Mała Sala Widowiskowa

Projekty zrealizowane są w ramach programu „Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka”.

Serdecznie zapraszamy!

­

(info, grafika: ACKiM UMCS Chatka Żaka)


Zobacz też:

Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. 23-latek zginął na miejscu (ZDJĘCIA)

Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. 23-latek zginął na miejscu (ZDJĘCIA)


LubieHrubie na Instagramie