28 fragmentów rafy koralowej i 6 muszli skorupiaków ujawnili funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie. Koralowce należą do gatunków chronionych na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej.
Funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie dokonali rewizji jednej z paczek pocztowych nadanych w Stanach Zjednoczonych. Przesyłka miała trafić do odbiorcy w Chełmie.
Tym razem jednak towar nie trafi do adresata. W paczce funkcjonariusze znaleźli 28 skamieniałych koralowców oraz 6 muszli skorupiaków.
Jak się okazało ujawnione fragmenty rafy koralowej należą do gatunków chronionych konwencją CITES.
***
Międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem reguluje Konwencja Waszyngtońska (CITES). Jej celem jest ochrona dziko występujących populacji tych zwierząt i roślin poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu – zarówno żywymi okazami, jak też ich częściami i produktami pochodnymi.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
(info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / Michał Deruś)