Służba Celna wzięła udział w zorganizowanych w województwie lubelskim uroczystościach z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Lublin
Obchody w stolicy województwa rozpoczęła uroczysta sesja rady miasta i msza w intencji ojczyzny w lubelskiej archikatedrze. Główne uroczystości z udziałem władz miasta, parlamentarzystów i samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych, w tym Służby Celnej, instytucji, szkół i organizacji zorganizowano tradycyjnie na Placu Litewskim. Po apelu pamięci, salwie honorowej i złożeniu wiązanek pod pomnikiem Józefa Piłsudzkiego wszyscy świętujący mogli obejrzeć musztrę paradną, defiladę kompanii honorowej, a także posłuchać koncertu w wykonaniu orkiestry wojskowej.
Zamość
Zamojskie obchody narodowego święta niepodległości zainaugurowała sesja Rady Miasta Zamość i wykład okolicznościowy ks. dr hab. Czesława Galeka. Kolejnym punktem była manifestacja patriotyczna na Rynku Wielkim, która przebiegła zgodnie z ceremoniałem wojskowym i której zwieńczeniem było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dodatkową atrakcją dla mieszkańców Zamościa był uroczysty przemarsz uczestniczących w obchodach służb mundurowych, pocztów sztandarowych oraz przejazd Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich. Wśród defilujących nie zabrakło funkcjonariuszy zamojskiego urzędu celnego.
Biała Podlaska
Wspólnie z delegacjami miejscowych władz, służb mundurowych i lokalnej społeczności świętowali także przedstawiciele Służby Celnej z Białej Podlaskiej. Rocznicę odzyskania niepodległości uczono tutaj m.in. złożeniem kwiatów przed Miejscem Straceń, pod tablicą pamiątkową poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i pomnikiem 34 Pułku Piechoty, skąd po zakończeniu części oficjalnej wystartował Bieg Niepodległości.
Obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z udziałem funkcjonariuszy Służby Celnej odbywały się także w wielu mniejszych miastach naszego województwa, m.in. w Tomaszowie Lubelskim.
Warszawa
Warto też wspomnieć o udziale funkcjonariuszy Izby Celnej w Białej Podlaskiej w obchodach Święta Niepodległości w Warszawie. Wśród obecnych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego kompanii honorowych już po raz drugi znalazła się kompania honorowa Służby Celnej. Tworzą ją funkcjonariusze z izb celnych w Warszawie, Toruniu, Białymstoku i właśnie Białej Podlaskiej. Naszą jednostkę reprezentowały trzy kobiety i dwunastu mężczyzn. Wyróżnieniem dla Izby Celnej w Białej Podlaskiej był też wybór naszego funkcjonariusza z Oddziału Celnego w Hrebennem do składu warty honorowej przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Info i fot. SCRP