Śmiertelne potrącenie pieszego. Nie miał odblasków

Wczoraj po godzinie 19 w miejscowości Polanówka w powiecie tomaszówskim, na drodze krajowej nr 17, poza terenem zabudowanym, doszło do potrącenia pieszego. 43-letni mieszkaniec gm. Adamów w wyniku doznanych obrażeń zmarł na miejscu.

Reklamy

 

Wczoraj po godz. 19:00 dyżurny komendy Policji w Tomaszowie Lubelskim otrzymał informację o potrąceniu pieszego w miejscowości Polanówka na krajowej 17.

Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że kierujący audi to 44-latek mieszkaniec Tomaszowa. Jak wyjaśnił, jechał  na prostym odcinku drogi w terenie niezabudowanym, po czym minął przejście dla pieszych, gdy nagle zobaczył przed swoim samochodem mężczyznę, który najprawdopodobniej przechodził przez jezdnię.

Pieszy nie posiadał elementów odblaskowych. Kierujący został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – wynik negatywny. Policjanci będą wyjaśniać wszystkie szczegółowe okoliczności i przyczyny  tego tragicznego w skutkach wypadku.

 

***

 

Policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego osoby poruszające się poza obszarem zabudowanym po zmroku mają obowiązek nosić elementy odblaskowe.

Okres jesienno – zimowy to często złe warunki atmosferyczne, wcześnie zapadający zmrok, a co za tym idzie ograniczona widoczność. Poruszając się po ciemku bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni w światłach mijania dopiero  z odległości 20-30 metrów. Zatem kierujący praktycznie nie ma szans na reakcję. Natomiast jeśli pieszy jest wyposażony w odblaski to jest widoczny już z odległości 150 metrów – czyli pięć razy szybciej.

Dlatego tak ważne jest, aby „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” dla własnego dobra, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe. Istotne jest prawidłowe noszenie odblasków. 

Powinny być one zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków i umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych. Pamiętajmy zatem, nośmy odblaski dla ochrony własnego bezpieczeństwa, zdrowia, a często i życia.

 

 

źródło: KPP Tomaszów Lubelski