SMS z informacją o niedopłacie za towar lub przesyłkę. Uwaga na oszustów!

Policja przestrzega, by korzystając z możliwości robienia zakupów przez Internet uważać na sms-zawierające informacje o niedopłacie za towar.

Reklamy

Oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska.

W wiadomości podany jest link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku, bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie, jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów.

W innym wariancie oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym.

Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.

Kilka dni temu ofiarą takiego oszustwa padła mieszkanka gminy Mełgiew, która otrzymała wiadomość SMS z prośbą o dopłatę do przesyłki w wysokości 50 groszy. Kobieta kliknęła w link dołączony do feralnej wiadomości, po czym przelała „brakującą kwotę”. Jak się później okazało, z jej konta zamiast 50 groszy zniknęło 5000 złotych.

­

źródło: KWP Lublin