29 maja 2024

Stacja dializ w Chełmie już w nowym budynku

Centrum Dializ Fresenius w Chemie przyjmuje już pacjentów w nowoczesnym budynku na terenie Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie.


Nowoczesna stacja dializ w Chełmie

W miniony weekend stacja dializ w Chełmie, prowadzona przez Fresenius Nephrocare Polska, przeniosła się do nowoczesnego obiektu na terenie Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznym w Chełmie. Dziś po raz pierwszy przyszli tu pacjenci. 

 

Światowy standard

Stacja dializ w Chełmie powstała w 1983 roku. W 2013 przetarg na prowadzenie ośrodka wygrała międzynarodowa firma Fresenius Nephrocare Polska. Do tej pory pomieszczenia stacji mieściły się w budynku szpitalnym, które po przejściu stacji dializ do sieci Centrum Dializ Fresenius, zostały doposażone w nowoczesny sprzęt. Umowa dzierżawy ze Szpitalem przewidywała jednak przeniesienie stacji dializ do osobnego budynku po szpitalnej pralni. Remontu dotychczasowych pomieszczeń nie był możliwy przy zachowaniu ciągłości leczenia. Od 2013 roku trwał więc generalny remont starej pralni i adaptacja budynku do powstania nowoczesnego obiektu medycznego, przystosowanego do prowadzenia leczenia nerkozastępczego na najwyższym poziomie. „Remont był gruntowny, właściwie ze starego budynku pozostały tylko mury i część ścian.Nowe jest wszystko: posadzki, glazura, meble, infrastruktura sanitarna, sprzęt medyczny – mówi Andrzej Drob, dyrektor regionalny Fresenius Nephrocare Polska.

Zajmowane dotychczas pomieszczenia w budynku szpitalnym zostaną zwrócone właścicielowi, a więc Szpital będzie mógł je wykorzystać zgodnie ze swoim planem rozwoju.

Nowy budynek jest parterowym obiektem, w którym znajdują się dwie sale dializacyjne wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny firmy Fresenius Medical Care: aparaty do wykonywania dializ, system uzdatniania wody i centralny system dystrybucji koncentratu. Ten ostatni to nowość w stosunku do poprzedniej lokalizacji. W szpitalnych pomieszczeniach system był kiedyś instalowany, ale nie od lat nie był używany. System pozwala na dostarczanie koncentratu dializacyjnego bezpośrednio do urządzenia poprzez instalację umieszczoną pod tynkiem, co usprawnia działanie placówki i zwalnia personel z przenoszenia ciężkich pojemników. Dla wygody pacjentów w salach umieszczone zostały podwieszane telewizory, które umilają czas podczas kilkugodzinnego zabiegu – każdy dializowany otrzymuje słuchawki, by nie zakłócać spokoju pacjentów wybierających inną formę spędzania czasu podczas dializy. W nowej stacji dializ są także szatnie dla pacjentów i personelu, łazienki, sanitariaty, zaplecze socjalne, pomieszczenia magazynowe i techniczne.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z nowego budynku stacji dializ. Komfort tego miejsca i nowoczesne rozwiązania technologiczne na pewno wpłyną na dobre samopoczucie pacjentów i ułatwią nam pracę.” – mówi dr Piotr Mierzicki, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Chełmie.

Nowy obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – są tu poręcze dla niepełnosprawnych pacjentów, a wejście do budynku pozwala na swobodny wjazd wózków inwalidzkich. Pacjenci i personel mogą być też zadowoleni z nowoczesnego i miłego dla oka wystroju: przestronnych pomieszczeń, nowych mebli czy infrastruktury sanitarnej. Ten wysoki standard wyposażenia można spotkać we wszystkich obiektach Centrum Dializ Fresenius w Polsce.

 

Nowe możliwości

Nowa stacja dializ jest obszerniejsza od poprzedniej, co pozwala na zainstalowanie 20 stanowisk dializacyjnych, dzięki czemu Centrum Dializ Fresenius będzie mogło objąć leczeniem większą ilość pacjentów. Zdecydowaną korzyścią dla pacjentów są także nowoczesne rozwiązania techniczne i nowy, nowoczesny sprzęt medyczny.

Poza tym, dzięki większej stacji dializ pojawiają się nowe możliwości. „Dzięki obszerniejszej przestrzeni możemy wreszcie zorganizować planowaną już od dłuższego czasu akcję NEFROTEST, czyli dzień bezpłatnych badań krwi dla mieszkańców Chełma i okolic. Już teraz mogę powiedzieć, że NEFROTEST planujemy na koniec września, a o szczegółach będziemy na bieżąco informować.” – mówi dr Mierzicki.

 

Wciąż najwyższa jakość zabiegów

Organizacja udzielania świadczeń pozostanie dla pacjentów z Chełma i okolic bez zmian. Stacja dializ, tak jak w poprzedniej lokalizacji, będzie organizować dla pacjentów transport na zabieg i powrotny, do domu. Nie zmieni się także technika leczenia. Nadal będą wykonywane dializy wysokoprzepływowe z użyciem jednorazowych filtrów dializacyjnych – czyli takie, które pozwalają na zapewnienie lepszych wyników medycznych niż w przypadku tradycyjnej hemodializy. To standard leczenie obowiązujący we wszystkich ośrodkach Freseniusa na świecie. Wysoka jakość i bezpieczeństwo nic nie kosztują pacjentów. Centrum Dializ Fresenius w Chełmie, podobnie jak wszystkie ośrodki Fresenius Nephrocare w Polsce, działa wyłącznie na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Leczenie odbywa się w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Centrum Dializ Fresenius w Chełmie mieści się przy ul. Szpitalnej 53B. Leczy pacjentów przede wszystkim z Chełma oraz powiatów: chełmskiego i włodawskiego. Obecnie obejmuje opieką 56 osób wymagających stałego leczenia dializami. 

 

*** 


Fresenius Medical Care to największy światowy dostawca produktów i usług dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Na rynku działa od ponad 40 lat, dysponując siecią ponad 3,2 tys. placówek w 100 krajach. Zatrudnia 75 tys. pracowników, obejmując opieką ponad 270 tys. pacjentów. Fresenius inwestuje w badania i rozwój, aby zapewnić pacjentom najwyższe standardy opieki medycznej, najnowocześniejsze technologie i coraz doskonalsze metody lecznicze. Co druga sprzedawana na świecie sztuczna nerka została wyprodukowana właśnie pod marką Fresenius.

W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od prawie 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska, która tworzy największą w Polsce sieć usług dializacyjnych. Centrum Dializ Fresenius posiada prowadzi 72 stacje dializ, obejmujące opieką ponad 5,6 tys. pacjentów. W naszym kraju zatrudnia prawie 2 tys. pracowników. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.

 

Dializa jest zabiegiem umożliwiającym oczyszczenie krwi z toksycznych produktów przemiany materii, usunięcie nadmiaru wody z organizmu i wyrównanie zaburzeń jonowych krwi w sposób zbliżony do tego, w jaki czyni to nerka. W nefrologii stosuje się zabiegi dializacyjne u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do zabiegu przeszczepienia nerki, bądź oczekują na ten zabieg. Jest to zabieg podtrzymujący przy życiu.

 

Hemodializa jest to dializa pozaustrojowa. Polega na stworzeniu stałego dostępu naczyniowego, dzięki czemu można pobierać strumień krwi do dializatora, w którym krew jest oczyszczana (przy pomocy specjalnego płynu dializacyjnego). Po jednej stronie błony dializatora przepływa krew, a po drugiej – płyn dializacyjny. Na zasadzie dyfuzji zbędnie produkty przemiany materii przedostają się przez błonę półprzepuszczalną z krwi do płynu dializacyjnego. Oczyszczona krew wraca do pacjenta.

Dializowany chory musi wykonywać zabieg w stacji dializ 3 razy w tygodniu. Każda wizyta trwa kilka godzin.

 

Dializa otrzewnowa jest to dializa wewnątrzustrojowa. Błona otrzewnowa wykorzystana jest jako półprzepuszczalna błona dializacyjna. Do jamy brzusznej wprowadzany jest płyn dializacyjny. Płyn wprowadza się poprzez specjalistyczny cewnik umieszczany na stałe w jamie brzusznej pacjenta. Zabiegi wykonywane są samodzielnie przez pacjenta w domu, po przejściu odpowiedniego szkolenia. Pacjent do ośrodka dializ udaje się tylko na kontrolę.

 

W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 20.000 pacjentów. Liczba chorych z przewlekłą niewydolnością nerek wzrasta w tempie kilku proc. rocznie.

 

 

fot. Stacja Dializ w Chełmie