22 stycznia 2025

Synergia społeczna w Gminie Trzeszczany

Trzeszczany

Reklamy

Głównym założeniem projektu jest wyposażenie w wiedzę i umiejętności liderskie 14 osób – po jednej osobie z każdego sołectwa (w tym 10 Kobiet) – zamieszkałych na terenie gminy Trzeszczany.

Gmina Trzeszczany rozpoczynając realizację projektu finansowanego w całości ze środków EFS pt. „Synergia społeczna w Gminie Trzeszczany” Działanie 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji zaprasza 14 osób niezatrudnionych lub rolników (po jednej osobie z każdego sołectwa – w tym 10 kobiet) zamieszkałych na terenie gm. Trzeszczany w wieku 15-64 lata do udziału w projekcie.

Reklamy

Głównym założeniem projektu jest:

Reklamy

– wyposażenie w wiedzę i umiejętności liderskie 14 osób po jednej osobie z każdego sołectwa (w tym 10 Kobiet) zamieszkałych na terenie gminy Trzeszczany w okresie od 01.04.2011 do 31.10.2011r.

Cele szczegółowe projektu to:
– zdobycie przez uczestników projektu wiedzy w zakresie promocji i marketingu sołectw i gminy;
– zdobycie przez uczestników projektu wiedzy w zakresie pozyskiwania środków finansowych na rozwój sołectw(programy operacyjne, przygotowanie wniosku aplikacyjnego, tworzenie planów odnowy miejscowości, zarządzanie projektami);
– zdobycie przez uczestników projektu wiedzy w zakresie aktywizowania społeczności wiejskich;
– zdobycie przez uczestników projektu umiejętności zarządzania budżetem finansowym;

Moduły szkoleniowe będą realizowane w budynku UG Trzeszczany na sali konferencyjnej.

W ramach projektu realizowane będą następujące zajęcia:

I. Psychospołeczne umiejętności lidera (10godz) obejmujące następujące zagadnienia:
– Poznanie siebie, autoprezentacja, komunikacja, budowa zespołu, jak być liderem
– Narzędzia aktywizacji społeczności lokalnej

II. Innowacyjne rozwiązania dla sołectw (10godz) obejmujące następujące tematy:
– Partnerstwa publiczno-społeczne czyli jak wspólnie działać na rzecz społeczności lokalnej, promocja sołectwa, jak budować i pielęgnować tożsamość sołecką, zakładanie i funkcjonowanie organizacji społecznych, analiza SWOT sołectw.
Szkolenie ma na celu pobudzanie oddolnego rozwoju społeczności wiejskich.

III. Pozyskiwanie środków na działania społeczne „miękkie” z Funduszy Unijnych oraz grantodawców org.pozarządowych.
– dobór odpowiednich programów, zasady wypełniania wniosków, etapy przygotowania projektu, przygotowanie matrycy logicznej, harmonogram działań, kalkulacja kosztów, wdrażanie i ewaluacja projektu (20godzin).
Szkolenie ma na celu przygotowanie liderów do samodzielnego konstruowania wniosków aplikacyjnych na rzecz własnych sołectw.

IV. Pozyskiwanie środków na działania inwestycyjne „twarde” z Funduszy Unijnych
– omówienie RPO, PROW zasady wypełniania wniosków, załączników, studium wykonalności, tworzenie planów odnowy miejscowości (20godzin).
Szkolenie ma na celu przygotowania Liderów do współtworzenia rozwoju Gminy natomiast utworzenie Planu Rozwoju swojej miejscowości będzie przydatne do późniejszych aplikacji o środki np. z LGD co będzie wartością dodaną projektu. W ramach szkoleń uczestnicy stworzą wraz z trenerem dwa Plany Odnowy Miejscowości, które potem umożliwią aplikowanie wsi posiadającej taki Plan o środki z PROW szczególnie z działania „Odnowa Wsi”. Przy tworzeniu Planów uczestnicy nauczą się rozpoznawać mocne i słabe strony swojej miejscowości, dokonają charakterystyki miejscowości oraz dokonają analizy zagrożeń i szans do wykorzystania przez ich miejscowość.

V. Szkolenie z edukacji finansowej „Zaplanuj swoją przyszłość” (20godzin)
Szkolenie ma na celu wypracowanie w Liderach gospodarowania gotówką a celami finansowanymi, planowania nagłych wydatków i funduszu na nagłe wydatki, narzędzi oszczędnościowych, zasad racjonalnego pożyczania, tworzenia planu finansowego, wprowadzanie planu w życie, promocji edukacji finansowej w środowisku wiejskim.
– konferencja podsumowująca

Uczestnikom zapewniamy:
– pakiet promocyjny dla uczestników (torba, notatnik, pen drive, kubek, smycz)
– materiały szkoleniowe
– materiały piśmiennicze
– poczęstunek podczas zajęć(ciastka, napoje)
– konferencję podsumowującą, catering, dyplomy

Deklarację udziału w projekcie można pobrać i złożyć w Gminie Trzeszczany pokój nr 23 od dnia 15 marca 2011r. O zakwalifikowaniu do projektu decydować będzie spełnienie kryterium dostępu oraz zaangażowanie w sprawy społeczności gm. Trzeszczany.

Informacji dotyczących projektu udziela:
Koordynator Projektu P. Justyna Krawczyk tel. 84 65 75 059.