20 czerwca 2024

Terytorialsi pamiętają o bohaterach (ZDJĘCIA)

Jak co roku, tuż przed dniem Wszystkich Świętych, w ramach akcji „Żołnierska Pamięć”, żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT odwiedzają i porządkują znajdujące się w województwie lubelskim miejsca pamięci i groby bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolną Ojczyznę, kombatantów, weteranów wojennych oraz kolegów poległych na misjach.

Reklamy

Wszystkich Świętych to wyjątkowe święto dla Polaków. Dla żołnierzy WOT to również czas szczególnej pamięci o lokalnych bohaterach, żołnierzach Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. Na kilka dni przed świętem, terytorialsi z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa odwiedzają cmentarze i miejsca pamięci w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. Porządkują mogiły, składają kwiaty, zapalają symboliczne znicze i wystawiają posterunki honorowe. Ta piękna tradycja jest patriotycznym obowiązkiem, a także częścią misji żołnierzy WOT polegającą, m.in. na kultywowaniu pamięci o narodowych Bohaterach i ich wielkich czynach.

Żołnierze 2 LBOT odwiedzili w sumie kilkadziesiąt cmentarzy na lubelskiej mapie miejsc pamięci. Oprócz cmentarzy w głównych miastach, pamiętali również o mogiłach rozsianych po małych miejscowościach i wioskach, gdzie spoczywają lokalni bohaterowie. Szczególnie bliskie terytorialsom są miejsca związane z patronem Lubelskiej Brygady OT – mjr. Hieronimem Dekutowskim ps. „Zapora” oraz patronami poszczególnych batalionów. Wśród nich są wielcy bohaterowie – Żołnierze Wyklęci, jak: kpt. Zdzisław Broński ps. „Uskok”, mjr Marian Bernaciak ps. „Orlik”, por. Robert Domański ps. „Florian”, por. Henryk Lewczuk ps. „Młot” oraz mjr Stanisław Prus ps. „Adam”.

Reklamy

Pamięć o bohaterach walk o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny nie ogranicza się wyłącznie do dnia Wszystkich Świętych. Żołnierze starają się odwiedzać miejsca pamięci z okazji Narodowego Święta Niepodległości, czy święta Wojska Polskiego. Angażują się również w różne akcje odbudowy i renowacji mogił zniszczonych bądź zapomnianych.

Głównym celem akcji „Żołnierska pamięć” jest budowanie świadomości obywatelskiej, w tym patriotycznej i historycznej oraz pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach poległych za Ojczyznę. Akcja porządkowania miejsc pamięci potwierdza praktyczny wymiar zobowiązań terytorialsów wobec żołnierzy walczących w szeregach Armii Krajowej, której chlubne tradycje z dumą dziś kultywują żołnierze WOT. Zapalone przez terytorialsów symboliczne znicze oznaczają, iż pamięć o nich jest wciąż żywa.

Reklamy

­

(info i fot. 2LBOT / kpt. Damian Stanula)


Zobacz też:

Płoną góry, płoną lasy… (WIDEO)

Płoną góry, płoną lasy… (WIDEO)