Terytorialsi w stałej gOTowości – KOP-22 [ZDJĘCIA]

W dniach 16 – 18 września, ponad 800 Terytorialsów i żołnierzy wojsk lądowych zaangażowanych było w strefie przygranicznej z Białorusią w zajęcia taktyczne pod kryptonimem KOP-22.

Reklamy

Celem zajęć pk. KOP-22 było doskonalenie taktyki działań przeciw rozpoznawczych i przeciw dywersyjnych, działań ratowniczo-ewakuacyjnych oraz wsparcia działań Straży Granicznej. Zajęcia uwzględniały zdobyte doświadczenia i posłużą zweryfikowaniu nowych rozwiązań taktycznych i technicznych służących zapewnieniu bezpieczeństwa na terenach przygranicznych z Białorusią.

Jak zaznacza Dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła – Wielomiesięczny udział w operacji był dobrym źródłem obserwacji i wniosków. Dzięki nim możliwe jest doskonalenie taktyki działania sił zaangażowanych w operację wsparcia Straży Granicznej. KOP-22 służy ich praktycznemu zweryfikowaniu.

Reklamy

­

W zajęciach udział wzięło ponad 800 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych. Do działania zaangażowano między innymi 1. Podlaską Brygadę OT oraz 2. Lubelską Brygadę OT, a także żołnierzy z  2. i 18. Pułku Rozpoznawczego oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej. Żołnierze, stanowiący dodatkowe siły skierowane na granicę, w ramach trzydniowych ćwiczeń przeprowadzili symulacje zdarzeń mających na celu przygotowanie ochrony pogranicza oraz zabezpieczenia terenu przygranicznego.

Od ponad roku Terytorialsi wspierają Straż Graniczną w działaniach na granicy z Białorusią. W myśl motta formacji – „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”, działają na rzecz lokalnych społeczności i bezpieczeństwa wschodniej granicy oraz całego państwa.

­


ZDJĘCIA:

­

info i fot. 2LBOT / por. MARTA GABOREK


Zobacz też:

Sukcesy ratowników medycznych 2 Lubelskiej Brygady OT na zawodach „Mil Med Challenge 2022” [ZDJĘCIA]

Sukcesy ratowników medycznych 2 Lubelskiej Brygady OT na zawodach „Mil Med Challenge 2022” [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →