Trzy starożytne miecze zabezpieczone przez KAS [ZDJĘCIA]

Trzy zabytkowe miecze wykryła lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Zabytki znajdowały się w przesyłce pocztowej.

Reklamy

Podczas kontroli przesyłki pocztowej nadanej w Ukrainie funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie trafili na trzy starożytne miecze. To zabytki archeologiczne pochodzące z wykopalisk. 

Dwa z nich to miecze typu „akinakes” – rodzaj broni obosiecznej, wykonanej z żelaza, charakterystycznej dla kultury Scytów. Okres powstania mieczy datuje się na VII-V wiek przed Chrystusem. W polskich zbiorach znajduje się obecnie jedynie około 10 sztuk tego typu zabytków. 

Reklamy

­

Trzeci to miecz w typie sarmackim. Powstanie tej broni datuje się na okres od przełomu IV/III wieku przed Chrystusem do IV wieku n.e. 

Rynkową wartość zatrzymanych wykopalisk oszacowano na 6 tys. zł. Ostateczną opinię, w tym co do wartości zabytkowej mieczy, wyda niezależny rzeczoznawca.

Wprowadzanie na terytorium RP dóbr kultury wyprowadzonych z państwa niebędącego członkiem UE z naruszeniem przepisów prawa podlega surowym karom, nawet do 2 lat pozbawienia wolności. 


­

info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / Michał Deruś


Zobacz też:

Zabarykadował się w domu i strzelał do sąsiadów. Ujęli go antyterroryści [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zabarykadował się w domu i strzelał do sąsiadów. Ujęli go antyterroryści [ZDJĘCIA, WIDEO]


Zerknij na Instagram →